Teraryum

TERARYUM İLE TANIŞIN

Teraryum; içerisi görülebilen, genellikle cam fanus ya da kavanoz benzeri dekoratif objeler içerisinde tasarlanan; bitki yetiştirme sistemlerinin genel bir adıdır. Teraryumlar, tıpkı akvaryumlar gibi çalışan sistemlerdir, dolayısıyla çoğunlukla kapalı (hava geçirmez şekilde) durmaları gerekir. Ağzı açık olan ve piyasada teraryum olarak satılan bitki düzenlemeleri (genellikle kaktüs ve sukulentlerden oluşan) aslında tam anlamıyla teraryum sayılmazlar 🙂

Teraryum, bitkinin yetişmesi için benzersiz bir ortam sunmaktadır. Cam gövde sayesinde ısı ve ışığı rahatlıkla içerisine alabilen sistemde nem oluşmaya başlar.

Teraryumda hangi katmanlar bulunur?

Doğru şekilde hazırlanmış bir teraryumda aşağıdaki katmanlar bulunmalıdır:

Çakıl veya iri pomza taşları: Teraryumun en alt katmanıdır. 2-3 cm çapında çakıl taşları veya benzer büyüklükte sudan etkilenmeyen başka taşlar da kullanılabilir. Burada amaç, suyun üst katmanlara ulaşmadan dipte kalmasını sağlamaktır. Su seviyesi çakıl taşlarını aşarak üst katmanlara değmeye başladığında teraryumda küflenme meydana gelir. Suyun üzerinde çakıl taşları arasında boşluklar bulunmalıdır ki, su rahatlıkla buharlaşarak tüm teraryuma nem halinde nüfus edebilsin.

Volkanik tüf (Curuf): Çakıl taşlarından aralarında kalan boşluklar volkanik tüfle doldurulur. Bu nedenle taneleri çakıldan daha küçük olmalıdır. Bu katmanda volkanik tüf yerine yine alt katmandaki çakıldan küçük olan suya dayanıklı başka taşlar da kullanılabilir ancak volkanik tüfün suyun toprak dengeleyici özelliği nedeniyle bu katmanda kullanmak iyi sonuç verecek, teraryumunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Volkanik tüf ayrıca doğaya uyumludur, suda aşınmaz, topraktaki nemin korunmasını sağlar, yabani otların oluşumunu engeller.

Aktif karbon: Odun, kömür, hindistancevizi gibi maddelerin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir, tamamen organiktir. Çok etkili bir adsorpsiyondur. Arıtma sistemleri ve akvaryum filtrelerinde de kullanılır. Suya direkt temas ettiği filtrasyon sistemlerinde, aktif karbon katmanından önce ve sonrasında suyu bakterilerden ayrıştıran başka katmanlar kullanılmaktadır. Çünkü aktif karbonun organik özelliği, bakteriler için besin kaynağı oluşturabilir. Bu nedenle teraryumunuzdaki aktif kabon katmanının suya kesin olarak direkt temas etmemesi gerekmektedir. Bu durum, bakteri üreme riskini arttıracaktır. Bu nedenle büyük çakıl ve ardından volkanik kaya ya da tüflerin üst katmanına, az şekilde serpilmelidir.

Aqua soil: Toprak/torf yerine, yaptığımız teraryumlarda kullandığımız kaliteli ve ithal bir taban malzemesidir. Islak ve nemli ortam için çok uygudur (akvaryumda da kullanılabilir). Organik asit ve mineral bakımından çok zengindir. Nemli ortamdaki bitkinin kök gelişimini çok iyi destekler. Minik toplardan oluşan bir yapısı vardır ve ıslandığında bulunduğu yere iyice tutunur. Bitki köklerini çok iyi kavrar. Aktif karbon ardından fanusa aqua soil yerleştirebilirsiniz. Kökler bu katmana ekileceği için kalın bir katman olmalıdır.

Yosun ve bitkiler: Eğer teraryumunuzda hem yosun hem de bitki kullanacaksanız, aqua soil katmanı hazırlandıktan sonra önce bitkinizi ekmelisiniz. Yosun, bitki ekiminden sonra kalan boşluklara dilediğiniz şekilde uygulanabilir.

Dekoratif taşlar: Teraryumunuza suya ve neme dayanıklı taşlarla dekorasyon yapabilirsiniz. Böylece daha doğal bir görüntü elde edersiniz.

Streç film veya kapak: Teraryumunuzu hazırlayıp suyunu verdikten sonra ağzını bir strech film veya fanusunuzun kapağı ile kapatabilirsiniz. Kapağın da şeffaf olması, ışık ve ısı geçirgenliği açısından daha faydalıdır. Teraryumun kapağı kapandığı anda sistem çalışmaya başlayacaktır…

Terraryum malzemeleri ve teraryumda bakılabilecek bitki satın almak için bizimle iletişime geçin: [email protected] | 02163371111

Teraryum nasıl çalışır?

Teraryumun dibindeki su buharlaşarak cam fanusa çarpar. Tıpkı doğadaki nemin oluşuma benzer şekilde cam fanus içerisinde nem oluşaya başlar. Bitkiniz fanus içerisindeki nemi, ısıyı ve ışığı; gövdesi ve yaprakları ile alarak büyüyecektir. Standart saksılarda sulama topraktan direkt olarak köke ulaşıp süzülürken, teraryumda su direkt olarak köklere değmez. Bunun yerini nem almaktadır. Dipteki su, buharlaşma esnasında torf katmanında yoğun bir nem tutar ve bu da köklerin ihtiyacı olan suyu sağlamaktadır.

Teraryumunuz, kapatıldıktan bir süre sonra (ışık desteği ile birlikte) camda buharlaşma ve bitki yapraklarında terleme oluşturmaya başlar. Bu durum teraryumun çalıştığını göstermektedir. Uzunca bir süre, teraryumunuzun kapağını açmanıza gerek yoktur. Eğer bu ortama elverişli bitkiler kullandıysanız, ortam içerisine taze hava almadan aylarca kapalı sistemde yaşayabilir.

 

Related Posts