Hakkımızda

Masa üstü ekosistemler kuruyoruz. 

Belirli bir alandaki canlı ve cansız çevrenin, karşılıklı iletişim ile oluşturdukları sisteme “ekosistem” denir. 

Ekosistem bir döngüdür ve dengelidir. Dış etmenlerin sebep olabileceği değişimlere direnç göstererek  sürekliliğini korumaya çalışan mükemmel bir rutindir. 

Bilinen en büyük ekosistem yeryüzüdür. Ve yeryüzü, milyonlarca ekosistemden oluşur. 

Bitkiler… 

Sessiz ama etkileyici bu canlı türü, dünyadaki ekosistemlerin sürekliliğini sağlar. 

Bitkilerin çeşitliliği, yeryüzü açısından kritik önem taşır. Biz insan türü için ise bitkiler asla mezun olamayacağımız bir okul gibidir. Tüm hayatımızı bitkileri anlamaya adasak bile, bu dev organizmanın ancak %10’unu aklımıza sığdırabilirdik (tahmini). Neyse ki bazı patikalar, onlar hakkında öngörüler yapmamıza izin veriyor.  

Farklı bir canlı türünün gelişimini izlemek, hassas noktalarını ve ihtiyaçlarını anlayarak onun yaşamını desteklemek insan için gerekli bir içsel huzur sağladığı gibi; araştırmalar gösteriyor ki bitkilerle vakit geçirmek konsantrasyonu arttırıyor, stresi azaltıyor, çevresel farkındalık kazandırıyor ve mutluluk veriyor. 

Herkesin masasının üzerinde kendi ütopyasına bir yer vardır. 

Sutopya, herkesin masasının üzerinde minyatür bir ekosistem sahibi olmasını sağlıyor. Buna “ütopya” diyor, çünkü doğadakinden farklı olarak sisteme zarar verebilecek etmenlerden onu arındırmayı, korumayı; hassas noktalarını ve ihtiyaçlarını anlayarak sürekliliğini sağlamayı hedefliyor. 

Bir sistemi anlamanın en iyi yolu, onu kendinizin kurmasıdır.  

Bir otomobil yapmayı öğrenirseniz, otomobiller hakkında standart bir otomobilseverden çok daha derin bilgilere sahip olursunuz.  

Mantık aynı; ekosistem kurmayı öğrenin. Böylece onu daha iyi anlayın ve daha uzun süre yaşatın. Eğer bundan keyif alırsanız başka ekosistemler kurmayı deneyin. Hatalar yapıp sonuçlarını gözlemledikçe bu sistemlerin ve bitkilerin hassas noktalarını keşfedin.  

Tüm bu uğraş, minyatür ütopyanızın ömrünü uzatırken, sizin de yeryüzündeki doğal ekosistemler konusunda farkındalığınızı arttıracak.

İşte bu nihai sonuç, bizi bu işe duygusal olarak bağlayan en önemli unsur.