Sutopya Manifestosu

Yaşam, bir anlam içermelidir. Her bir yaşam, yaşam bütünlüğünü besler. Her bir yaşamın mutlaka, bu bütünlük içerisinde ayrı bir amacı ve diğer yaşamlardan en az birinin daha var olmasına hatırı sayılır bir katkısı vardır.
Yaşam bir amaç içermelidir. Tutarlı ve sağlıklı bir yaşam, barındırdığı canlıların bu amacı içgüdüsel veya zihinsel olarak bilmesi ve bu amaca doğru hareket etmesiyle oluşur.
Bir yaşam, diğer yaşamların oluşmasına güç sağlar. Bir insan, başka yaşamları izleyebiliyor, amaçlarını anlayabiliyor ve onlara bu amaçlarında destek olabiliyorsa, bu durum o insanın yaşamını zenginleştirir.
Yaşamı izlemek çok zevklidir. Her insan, kendisininki dışında bir yaşamı daha görmeye, başka bir yaşamın daha var olduğunu bilmeye ihtiyaç duyar. Çünkü bir bütünün parçası olduğunu bilmek tüm canlılara huzur verir.
Bazen yaşamın içine karışmanın en güzel yolu, insan olarak dünyevi amaçlarımızın benzerine; hiç deneyimlemediğimiz ve diğerlerinden duyarak öğrenmediğimiz bir yöntemle ulaşmaya çalışan ya da hiç sahiplenmediğimiz veya etrafımızdaki diğer insanların sahiplendiğini görmediğimiz tamamen başka amaçları olan, kısacası bizden başka olan, diğer canlıları izlemektir.
Kendi alanlarında, kendi amaçları için yaşayan diğer canlılara, ihtiyaçları olan bedensel ve ruhsal desteği sağlayıp gelişimlerini sevgiyle izlemenizi, bu yaşama karışmanızı seviyor ve destekliyoruz.