Doğal Taşlar

TURMALİN (TOURMALINE)

Turmalin, granit oluşumlarında sık rastlanan ve gökkuşağının hemen hemen bütün renklerinde olabilen bir mineraldir. Mısır inanışına göre turmalin, dünyanın merkezinden yukarıya gökkuşağı ile taşınmaktadır ve bu sırada da gökkuşağının renklerini almaktadır. Bu nedenle bazı kaynaklarda taşın ismi  “Gökkuşağı Taşı” olarak geçer. İsminin anlamı “yeryüzünde küçük bir şey” ya da “tura malı” olarak açıklanmıştır.

Turmalin, çeşitli renklerde olur ve yarı değerli taş olarak takılarda kullanılır. Turmalin kristalleri siyah, kahverengi, kırmızı, pembe, mavi, yeşil veya sarı renkli olabilir. Renkler genelde kristalin çevresinde şeritler oluşturur ya da ayrı bölümlerinde iki değişik renk bulunabilir. Bunlardan, opak siyah turmalin (schorl), opak beyaz turmalin veya yarı saydam olanlar, kıymetli taş olarak kabul edilmez. Turmalinin en nadir üç türü ise dünyanın en kıymetli tasları arasına girmeyi başarmıştır.  Bunlar, koyu pembe-kan kırmızısı renkteki rubbelite, zümrüt rengindeki krom turmalin ve gerçek bir hazine olarak kabul edilen, elektrik mavisi (neon) rengindeki paraiba turmalinidir. Bu üç turmalin cinsi prizma, dikey çizgili kristallerden ve enine kesitte benzersiz üçgen şekiller ihtiva edebilirler.

Bazı Brezilya turmalinlerinin içi kırmızı, dışı yeşildir. Turmalin taşı kolaylıkla Zümrüt  ve Yakut ile karıştırılabilir. Bileşenlerinin oranlarına bağlı olarak farklı renklerde bulunurlar, kırmızı, pembe, sarı, kahverengi, siyah, yeşil, mavi veya mor olarak oluşabilirler. Taşın bir tanesi, bir diğerinin içerdiği tonun tamamen aynısına sahip değildir. Çoğu birden çok renk sergiler.
Bazı turmalinler güneş ışığından ortam aydınlatmasına geçirildiğinde renk değiştirir. Bu nedenle tarih boyunca turmalinin sihirli olduğuna ve takan kimseleri kötü etkilerden koruduğuna inanılmıştır. Turmalin “sanatsal sezginin taşı” olarak da bilinir. Uyku verici özelliğe sahip olduğu söylense de bu konuda kanıtlanmış hiçbir bulgu yoktur.

En önemli özelliği ısıtılması veya soğutulması halinde alfa dalgaları ve negatif iyonlar yaymasıdır. Taşın elektriksel ısıtma veya sürtünme yoluyla şarj olma özelliği vardır. Şarj olduğunda doğal bir mıknatıs halini alır ve bir ucu ile kâğıt parçalarını kendine çekerken diğer ucu negatif bir hale geçer. Bu özelliği nedeniyle 1700’lerde Hollanda’da lületaşı işlenmesi sırasında oluşan küllü tortuları çekmek için kullanılırmış. Negatif iyonları yayabilmesi sebebiyle teknolojik olarak da su filtrelerinde, boyalarda ve saç fırçalarında kullanılmaktadır.  Fiziksel nitelikleri son derece enteresan olan bu taşın günümüzde yaygın olarak kullanılmasının en büyük nedeni işte bu negatif iyon ve alfa dalgalarını yayabilme özelliğidir.

Ülkemize, özellikle Pakistan ve civarı ülkelerden çok miktarda kaçak turmalin girmektedir ve piyasada sahtesi de pek çoktur. Bu nedenle gerçek turmalin almak için güvenilir satıcıları seçmelisiniz.

Turmalin çoğunlukla altın takılarda kullanılır ve takıya modern hoş bir görüntü verir.

Sertlik derecesi: 7 – 7,5

Çıkarıldığı Bölgeler: Afganistan, Brezilya, Amerika, İtalya, Rusya, Tanzanya, Madagaskar, Ülkemizde: (Yozgat-Sarıkaya, Aydın-Çine, Çanakkale ve Karadeniz Bölgesi)

Renk: Kırmızı: rubellite (rubelit), Mavi: indicolite,Yeşil: Chromolite, Sarı: Kanarya, Yeşil ve Mavi: Paraibadır. Birden fazla renk var ise; Kedi Gözü, Işığa tutulduğunda yeşilden kırmızı oluyor ise; Renk Değiştiren isimleri verilmiştir.

Şeffaflık: Saydam – Opağa yakın

Related Posts