Doğal Taşlar

SELENİT (SELENITE)

Melek taşı ya da Çöl Gülü olarak da adlandırılan Selenit taşı, ışığı yansıtan ve çok güzel görünümlü bir kalsiyum sülfat kristalidir. Kristalleri genelde düz ve eşkenar dörtgen şeklindedir ve genellikle tortul kayaların içinde oluşur.

Selenit deniz kıyısı bölgelerde bulunmaz. Çöl Gülü adı verilen türü kızıl-kahve ve yapraksı yapıdadır ve içinde çöl kumu bulunur. Rivayete göre Mecnun çölde yolunu kaybettiğinde bu taşı bulmuştur. Bu nedenle bazı yerlerde Çöl Gülü yerine taşa, Mecnun Taşı da denmektedir.

Melek taşı olarak bilinen türü ise ışığı yansıtan ve çok güzel görünümlü bir kristaldir. Alçı taşının şeffaf türü olan selenitin içinde su bulunur ve çok yumuşaktır. Aslında su ile karışık bir çeşit maden tuzudur. Bazı taşlarda su oranı yüzde yetmişleri bulabilir. Topraktan ilk çıkarıldığında esnektir. Kurumaya bırakılınca içindeki su oranında azalma olur. Bu nedenle taşın suyla temas ettirilmesi uygun değildir.

Selenit çıkarıldığında ve ele alındığında sabun hissi verir. Renkleri güzeldir ama sağlam değildir. Selenitin farklı renklerde olmasına içeriğine giren başka elementler neden olur. Aslında Selenit renksiz ve saydamdır ve gerçek selenit Melek Taşı adı verilen selenittir. Selenitin bazı türleri ince-kalın levhamsı kristalli; kısa-uzun prizmatik, iğnemsi, masif, tanesel veya lifsi biçimdedir.

Selenitin adı Yunan Ay Tanrısı “Selene “den gelir. Yunanlılar, yapılarının pencerelerinde şeffaf alçı taşı seleniti kullanmışlar ve bu camlardan içeri giren ışığı ay ışığına benzeterek taşa bu ismi vermişlerdir. Selenit çok yumuşak olduğu için mücevher olarak kullanılmaz. Evde bulunmasında çeşitli faydalar olduğu düşünüldüğü için ham halde satılırlar. Taşın en önemli özelliği kendi kendini temizlemesidir. Bu nedenle çevredeki kötü enerjileri de temizlediğine dair inanışlar bulunmaktadır.

Tüm dünyada yaygındır, ancak Meksika ve ABD`de ka­liteli kristalleri bulunur.

Sertlik derecesi: 1,5 – 2

Çıkarıldığı Bölgeler: Türkiye, Çin, Orta Asya ve Amerika

Renk: Beyaz, pembe, gri, kahverengi, yeşilimsi, mavimsi, sarımsı, kahverengi, beyaz ve renksiz

Şeffaflık: Saydam, Yarı Saydam, Opak

Related Posts