Doğal Taşlar

MALAKİT (MALACHITE)

Malakit taşı ismini üzerinde bulunan desenlerin ebegümeci bitkisine benzemesinden dolayı eski Yunancada ebegümeci bitkisinin adı olan “Malache”den almıştır. Bazı kaynaklarda arındırıcı özellik taşıdığı için adının “Arındırıcı” anlamı taşıdığından söz edilmektedir.

Malakit; Malahit, Bakır Taşı ya da Tavus kuşu Taşı adları ile de anılır. Yeşilin her tonunu barındıran halkalarıyla bakanları büyüleyen, parlak yeşil bir mineraldir. Oldukça çok bulunabilen bir taştır ve daima bakır sülfürleriyle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında bulunur. Bu denli çok bulunmasına karşın demet şeklinde iğne ve kıl kristalleri içeren kristal tipleri azdır. Bu tip Malakitler siyahımsı yeşil olurlar ve cam parlaklığındadırlar. Kalite değeri yüksek olan bu tipleri mücevherat olarak kullanılmaktadır. Kristal içerikli olanların dışındakiler zümrüt yeşili, ipek parıltılı ya da donuk olabilir.

Çabuk kırılan bir taştır, aside atılırsa çözünür. Parlatılarak takı taşı olarak işlenebilen taşın piyasada pek çok sahtesi bulunmaktadır.

Sertlik derecesi: 3,5 – 4

Çıkarıldığı Bölgeler: Sibirya, Macaristan, Cornwall, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Avustralya, Güney Batı Afrika’da ve Türkiye

Renk: Yeşil ve tonları

Şeffaflık: Opak

Related Posts