Doğal Taşlar

LABRADORİT (LABRADORITE)

Bu göz alıcı güzellikteki taşlar, magmatik kayaçlarda oluşan minerallerdir.  Bir taş ya da bir kayaç türü olmamakla birlikte irice kristaller halinde bulunduğu zaman değerli bir tasa benzetilebilir ve bu nedenle de kristal olarak anılır. Labradorit kristalini avucunuzda çevirdiğinizde, size yansıyan renkleri görmeye değerdir. Yüksek sıcaklıklar altında oluşarak yolculuğuna devam eden bu taş yanardönerlik özelliğine sahiptir. Hareket ettirilerek bakıldığında yüzeyi kızarır. Dilimler halinde renkler belirir, zira ışığı kırar. Renkleri oynaktır. Işığın yansımasıyla mavi, mor, yeşil, arada bir portakal ve sarı renkler yanıp söner. Çok kırılgan olan bu taşı direk güneş ışığına tuttuğumuzda içerisindeki renk cümbüşünü daha iyi görebiliriz. Labradoritin özelliği hareket ettirildiğinde veya yeri değiştirildiğinde renginin de değişmesidir. Renk değişmeleri taşın yapısında bulunan manyetit parçaların ışığı yansıması sonucu gerçekleşmektedir. Bu renk oyunları ve yanardöner özelliği mü­cevher taşı olarak benimsenmesini hızlandırmıştır.

İlk kez, Çek bir misyoner olan Pater Adolf tarafından 1770 yılında Kanada’daki Labrador adasında çıkartıldığı için taşa Labradorit denmiştir. Ülkemizde ise ilk kez 1970 yılında Karadeniz kıyılarından elde edilmeye başlanmıştır ve aynı yıllarda Trakya’da işlenmiştir. Finlandiya’dan çıkarılan labradoritlerin renkleri siyaha daha yakın ve daha zengin bir renk skalasına sahiptirler. Bu nedenle bu bölgeden elde edilen taşlara “Spektrolit” adı verilmiştir. Spektrolit, ikinci dünya savaşından sonra Finlandiya’da ekonomik olarak işletilmeye başlanmıştır ve   Finlandiya’nın ulusal taşı olarak kabul edilmiştir. Labradoritlerin bundan başka da hem jeolojik olarak hem de ticari açıdan çeşitli isimleri vardır. Bunlar; Siyah Aytaşı, Karnatit, Plajioklas Feldspat, Opalin Feldspat, Labrador Feldspat, Labrador Aytaşı, Mauilit, Radauite ve Spektrolit’tir. Beyaz labradorit bazen aytaşı ile karıştırılabilir.

Çok eski çağlarda kazılan inşaat temellerine labradorit taşı konulurdu. Bu taşın bulunduğu temellere yapılan evlerin ya da yapıların şans, huzur ve mutluluk getireceğine inanılırdı.

Sertlik derecesi: 6 – 6,5

Çıkarıldığı Bölgeler: Kanada, Hindistan, Orta Amerika, Madagaskar, Norveç, Finlandiya ve Rusya

Renk: Soluk yeşil, mavi, siyah, beyaz, gri, kırmızı, sarı, turuncu, koyu gri, siyah-gri, altın sarısı, mor, bronz rengi tonlarında

Şeffaflık: Şeffaf, Opak

Related Posts