Doğal Taşlar

KUNZİT (KUNZITE)

Milyonlarca yıl önce, yer kürenin derinliklerinde sayısız değerli taş oluşmaya başladı. Bir çoğuna aşinayız ve binlerce yıldır hayatımızın bir parçası olarak bu değerli ve yarı değerli taşları kullanıyoruz. Fakat çok değil, yaklaşık 100 yıl kadar önce yeni bazı değerli taşlar keşfedildi. Bu “genç” değerli taşlardan biri olan kunzit göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

Lityumun magnezyumla birlikte ısı ve güneşe maruz kalınca kristalize olur, kunzit taşı böyle oluşur. İlk olarak 1902 yılında Kaliforniya’da mücevher uzmanı G.F. Kunz’un taşı tanımlamış olmasıyla kayda geçmiştir. İsmini de, bulucusunun soyadından almıştır. 

Taşa, “Kunzit Kristali” de denir. Çok estetik görünümlü ve dikkat çekici bir taştır. Genellikle pembe ve mor renkleri vardır ama dikkatli bakıldığında pembe ile mor arası pek çok rengi bünyesinde barındırdığı görülebilir. Çok sert ve kırılgan bir taş olması nedeniyle zor işlenir, bu nedenle de mücevher kadar değerlidir. Takılarda kullanılır ve kullanıldığı takının değerini arttırır. Ederinin yüksek olması nedeniyle ne yazık ki piyasada sahteleri de türemiştir. Sahte ürünlerin pek çoğunda içiyle dışının rengi farklıdır, taş kırıldığında sahteliği anlaşılır. Ancak gerçek Kunziti ışığa tuttuğunuzda içindeki renk cümbüşünü görebilirsiniz. Sahte ürünler tek renk olurlar.

Sertlik derecesi: 6,5 ve 7 arasında

Çıkarıldığı Bölgeler: Kanada, Meksika, İsveç, Batı Avustralya, Afganistan, Pakistan, Madagaskar, Brezilya ve ABD’nin Maine ve Kaliforniya gibi bölgelerinden çıkartılır.

Renk: Lavanta pembesi,mor ve tonlarını içinde barındıran renk karması şeklinde.  Ayrı bir tür olan yeşil renklisi hiddenite olarak adlandırılır ama çok ender bulunur.

Şeffaflık: Şeffaf

Related Posts