Doğal Taşlar

KANTAŞI (BLOODSTONE)

Koyu yeşil veya yeşilimsi mavi renkli, üzerinde her yanına yayılmış kırmızı veya kahverengimsi kırmızı lekeler bulunan bir kuvarstır. Üzerindeki kan renkli bu lekeler nedeniyle Kantaşı ismini almıştır. Bu lekeler demir oksit kaynaklıdır. Yunancadan gelen Helyotrop adı ile de tanınır. Bir demir minerali olan Hematit ile karıştırılabilir. İçinde küçük kristaller bulunur ama bunları çıplak gözle görmek imkânsızdır. Bir elektron mikroskobu ile büyüleyici şekilleri görülebilir.

Kantaşı yatak kesim, zümrüt kesim, sekizgen, oval ve yuvarlak şekillerde kesilerek kullanılabilir.

Ortaçağ Hıristiyanları kantaşını İsa’nın çarmıha gerilme ve kurban tasvirlerini boyarken kullanırlardı. Bu bölgelerdeki bir efsaneye göre bu taş ilk formunu İsa’nın çarmıha gerilmesi esnasında yere damlayan kanlar dolayısıyla almıştır. Bazı bölgeler bu taşı “kurban taşı” olarak da adlandırırlar.

Eski Mısır’da taşın büyülü olduğuna inanılırdı. Taşın suya batırılması durumunda güneşin kızıla döneceğine dair rivayetler vardı ve halk bundan korkardı.

Eski Yunanda güneş tanrısı Helios’un resimleri kantaşı üzerinde resmedilmiştir. Bunun nedeni taştaki kırmızı lekelerin halka günbatımını yani güneşi anımsatmasıdır.

Kaliteli bir kantaşının kırmızısı çoktur. Bu taşın değeri nedeniyle piyasada pek çok sahtesi bulunmaktadır. Gerçek kantaşını anlamak için gerçek porselen üzerine çizgi atabilirsiniz. Kantaşı genelde takılarda kullanılır. Deterjan gibi kimyasallar taşın yapısını bozduğundan temizlerken özen göstermek gerekir.

Sertlik derecesi: 5-6

Çıkarıldığı bölgeler: Avustralya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Almanya, Hindistan, Rusya, İskoçya ve ABD

Renk: Koyu yeşil, mavimsi, üzerinde kırmızı, kahverengi ve açık yeşil benekler bulunur.

Şeffaflık: Opak, Renkli, Mumsu, Camsı.

Related Posts