Doğal Taşlar

AYTAŞI (MOONSTONE)

Aytaşı; Labradorit, Amazonit gibi, yer kabuğunun en verimli minerallerini barındıran “feldspar” grubuna ait bir taştır. Yine de bu gruptaki çok az taş “değerli taşlar” sınıfında kabul edilmektedir. “Feldspar” grubuna ait taşlar benzer kimyasal özellikler gösterir fakat kristal mimarileri farklıdır. Fiziksel ve optik özellikleri ise oldukça benzer.

Aytaşı, adeta ışıltı patlamasıdır! Taşı ışık altında çevirdiğinizde mistik bir parıltı üzerinde gezinecektir. Aytaşının en kaliteli olanları mavi ya da rengarenk ışıltılara sahiptir. Kendi rengi ise genellikle gri ya da renksiz, beyazımsı ya da transparandır. Üzerindeki parıltılar, gözle görülemeyecek miniklikte trombositlerden kaynaklanmaktadır.

Mavi parıltılı Aytaşı genellikle Sri Lanka’dan, “rainbow” renkli parıltıları olan Aytaşı genellikle Hindistan’dan çıkarılmaktadır. Hindistan’dan pastel ve mat tonlarda olan Aytaşları da çıkarılmaktadır. Farklı parıltı renkleri taşıyan formları mevcuttur; sarı, şeftali, açık yeşil, grinin tonları gibi.

İsminin Aytaşı olmasının sebebi, aydan yansıyan ışığı yansıttığına inanılmasıdır. Gerçekten de güzel bir Aytaşı’na baktığınızda uzayın renkleri parıltılarına vurmuş Ay’ı size çağrıştırabilir.

Sertlik derecesi: 6 – 6,5

Çıkarıldığı bölgeler: Sri Lanka, Madagaskar, Hindistan, Labrador, Oregon

Renkleri: Beyazımsı, grimsi ya da transparan gövde üzerine mavi, beyaz, gri, açık yeşil, sarımsı tonlarda ışıltılar

Related Posts