Doğal Taşlar

ARAGONİT (ARAGONITE)

2.7 milyar sene… Üzerinde düşündüğünüzde hiçbir şey ifade etmeyecek kadar uzak bir tarihten geliyor Aragonit taşı. Biraz daha anlamlandırmaya çalışalım; Güneş yıldızı 4,57 milyar, Dünya gezegeni 4,54 milyar yaşında, insan ise sadece 160.000 yıl…

Aragonit yerkürenin en eski değerli taşlarından biri. Üzerinde iklimler, kıtalar, ırklar değişmiş… Bu yüzden de “bilge taş” olarak isimlendiriliyor. Bilgeliği ve yaydığı enerjiye dair bir çok içerik / kaynak bulabilirsiniz. Hakkında bolca hikaye vardır ve tarih boyunca her dönem kullanılmıştır.

En eski örnekleri Fas, İspanya ve Peru’dan çıkarılıyor. Ülkemizde de Toros’larda 30 milyon yaşında Aragonit taşları çıkarılabiliyor. Bunlar daha çok beyaz, kahve ve gri tonlarında oluyor.

Deniz / su yaşamı için uygun koşullar sağladığı, pH seviyesini normale çevirdiği, sudaki polütanların azalmasını sağladığı biliniyor. Aragonit yalnızca pH 8’in üzerindeki sularda çözünebilir bu nedenle deniz suyu bile onlar için güvenli ortamlardır.

Minerallerin bir araya gelmesiyle oluşan ve milyarlarca yıl boyunca formunu, titreşimini, bileşiğini koruyan bu doğal taşları araştırdıkça, bu taşların vücudumuzdaki minerallerle etkileşimini ve altında yatan basit fizik kuralını anladıkça, Sutopya olarak etrafımızda çok farklı çeşitlerini bulundurmak ve bunu paylaşmak için yaşadığımız heyecan giderek artıyor 🙂

Sertlik derecesi: 3,5 – 4

Çıkarıldığı bölgeler: İspanya, Fars, Peru, Fransa, Sicilya, İngiltere, Nabmiya, Amerika

Rengi: Beyaz, kahverengi, kırmızı, yeşil, turuncu, gri, renksiz, pembe, sarı tonlarında olabiliyor.

 

 

Related Posts