Doğal Taşlar

APATİT (APATITE)

Apatit ismini eski Yunancadaki “aldatıcı” ya da “hile” kelimesinden almıştır. Çünkü apatit taşları beril, turmalin, kuvars, ovalin gibi minerallerle çok karıştırılabilir. Apatit bir fosfat mineralidir ve aslında üç ayrı grup mineralinin ortak adıdır. Bu üçlüden en yaygın olanı flüor- apatittir, daha az bulunan ikincisi klor-apatit ve üçüncüsü ise hidroksil-apatittir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu fosfat için mükemmel bir kaynaktır. Hayvanlar ve insanların kemik ve dişleri de doğada tıpkı Apatit gibi kalsiyum fosfat oluştururlar.

Volkanik kayaların büyük bir bölümünde aksesuar mineral olarak bulunur. Camsı, reçinemsi bir görünüme sahiptir. Apatit doğada öz biçimli, öz biçimsiz, kırıklı, çatlaksız kristaller halinde bulunabilir. Apatitlerin kayadaki boyutları 0,1-15 mm arasında değişebilir. Yeşil olanı kuşkonmaz taşı olarak da adlandırılmaktadır. Apatit çoğunlukla endüstride kullanılan bir taştır.

Sertlik derecesi: 5

Çıkarıldığı Bölgeler: Norveç, ABD, Rusya, İsrail, Brezilya, Hindistan, Almanya, Mısır, Tunus, Güney Afrika, Avusturya, Portekiz ve Macaristan’da çıkartılır. Ülkemizde Bitlis yöresinde bulunur.

Renk: Pembe, yeşil, grimsi yeşil, beyaz, kahverengi, sarı, mavimsi, kırmızımsı.

Şeffaflık: Şeffaf ya da yarı şeffaf.

Related Posts