Mor Necef adıyla da bilinmektedir
Doğal Taşlar

AMETİST (AMETHYST)

Ametist taşının ismini Yunanca bir kelime olan “amethuskein”den aldığına dair söylentiler bulunuyor. Bu kelime “sarhoş değil”, “sarhoş olmayan” anlamlarına gelmektedir. Bu ismi almasının sebebi, eski zamanlarda bu taşın, sahibini sarhoşluktan koruduğuna olan inançmış.

Bu taş çağlar boyunca bir çok uygarlık tarafından kullanılmış. O dönemlerde en değerli taşlardan biriyken, Brezilya gibi bazı bölgelerde büyük yatakların keşfedilmesinden sonra değerini yitirmeye başlamış.

Günümüzde maddi değeri Zümrüt, Yakut gibi taşlar yanında düşük kalsa da; güzel bir Ametist, naturel kesimi, parlak koyu menekşe rengi ve kırmızı pırıltılarıyla çok çekicidir.

Bu güzel ve alımlı taş bir çok takı ve mücevherde kullanılmaktadır. Ancak biz Sutopya’da daha çok taşların doğal hallerine ulaşmaya çalışıyoruz. Taşı doğada bulunduğu haliyle görmek ve dokunmak; taşın doğal yapısını, dokusunu, parlaklığını anlamak için çok daha iyi bir deneyim sağlar.

Ametist (Amethyst)

Sertlik derecesi: 7

Çıkarıldığı bölgeler: Brezilya, Rusya, Hindistan, Namibya, Sri Lanka, Kanada, Sibirya, Uruguay, Zambiya. Ayrıca Türkiye’de de Balıkesir – Dursunbey ilçesinde, Erzincan ve Ordu’da Ametist yatakları bulunmaktadır.

Renkleri: Mor, menekşe, erguvan, eflatun

Related Posts