Wabi-Kusa

WABİ-KUSA İLE TANIŞIN

Narin, güzel ve minyatür bir “aquascaping” türü olan Wabi-Kusa nedir? Kim tarafından tasarlanmıştır? Kökenleri nereye dayanır? Bakımı nasıl yapılmalıdır? Bu güzel bilgilerle donatılmak ve uygulamaya hemen başlamak için en iyi gün belki de bugündür.
Wabi-kusa Japonya doğumlu bir bitki yetiştirme türüdür. “Wabi-Kusa” ismi, Japonya’da güzellik ve estetikle ilgili bir akım olan “Wabi-Sabi”den etkilenmiş ve türemiştir.
Yeri gelmişken Wabi-Sabi’ye de değinmekte fayda var.. Ne de olsa, ismini bu felsefeden alan huzur verici ve şık bitki akvaryumlarınıza olan bağı kuvvetlendirmek için buradayız.
Wabi-Sabi, kendi içerisinde zıtlıklar barından fakat bu zıtlıklarla güzelleşerek anlam kazanan bir döngüdür.. Çelişkilerin bir düzen içerisinde yaşanmasıdır. Eksik olandaki bütünlük, mükemmel olmayandaki mükemmellik, geçici bir kalıcılıktır.. Coşku hüzünle birleştiğinde ortaya çıkan duygu, güneş bulutların arasından göründüğünde yerlere düşen hüzünlü yapraklardır. Anlatması güçtür. Japonların “en kısa şiiri” olduğu söylenir. Çünkü üzerinde konuşacak çok şey vardır. Fakat kısa bir ifadeyle Wabi-Sabi, aslında “gerçek” olanı ifade eder. Kusursuzluk bir hayaldir, gerçek ise hüzünler ya da hatalar içerir. Bu çelişkiler bir düzen yaratır. Bu düzen alçakgönülldür ve estetiktir….
Wabi-Kusa ismindeki “Kusa” ise, çok daha somut bir kavram olan “bitki, çim” anlamlarına gelmektedir. İki kelime bir araya geldiğinde, dilimize direkt bir çeviri ne yazık ki yapamıyoruz.
Bu kısa odaklanmanın ardından güzel çiçeğimiz Wabi-Kusa’ya dönelim. Felsefesini arkasına alan bu tür bize Takashi Amano (ADA – Aqua Design Amano) tarafından takdim edilmiştir. Oldukça yeni ve heyecan verici bir konsepttir.
Peki nedir bu Wabi-Kusa?
Wabi-Kusa, sucul bitkilerin, su içerisine yerleştirilmiş kilden topa benzer yüzeyler etrafında sarmalanarak ya da bu yüzeylere ekilerek, doğal halleriyle büyümeye bırakılmasıyla oluşur. Çok büyük olmayan cam konteyner içerisindeki su içerisine bırakılan top etrafındaki bitkiler, tamamen kendi özgürlüğüne sahiptir…
Bu yönüyle standart “aquascaping” yöntemlerinden ayrılır. Aquascaping’te tasarımın mantıksal karşılığı vardır ve mükemmelliği hedefler. Buna göre tasarlanır, budanır, yerleştirilir, müdahale edilir. Fakat Wabi-Kusa bir kez ortamına sahip olduktan sonra ona müdahale etmeden, kendi özgür akışına bırakarak alacağı form, onun kendi güzelliğini oluşturur. Görünüşü huzur verici olsa da, yetiştirme tarzı bakımından bu anlamda vahşidir, doğaldır.
Wabi-Kusa’nızı cam yuvasına kavuşturup, üzerine yeterli bir ışık kaynağı yerleştirdikten sonra, arkanıza yaslanıp onun basit güzelliğine, doğanın kendi karmaşına tanık olabilirsiniz.
Bir Wabi-Kusa yapmak için nelere ihtiyacınız vardır?

  • Aquasoil: Bir çeşit substrattır. 3-5mm civarında faklı kalınlıkları olabilen, minik topçuklardan oluşan bir yapısı vardır. Su ile bir araya geldiğinde kilimsi bir yapıya dönüşür. İçerisinde gerekli tüm besin ve bakterileri içeren aquasoil türleri olduğu gibi, bu yönden zayıf olan fakat besin ve bakterilerle birlikte kullanıldığında yine sucul bitkilerin gelişimini destekleyen türleri de vardır. Bunlar markadan markaya çeşitlilik gösteriyor. Ülkemizde bulunabilen türlere ek gübre katkısı gerekmektedir.
  • Gübre: Aquasoil ile harmanlamak üzere ufak bir miktar bitki besleyici gübreye ihtiyacımız var. İçerisinde demir, kil gibi bitki için gerekli ek besinlerin yer aldığı; fazla besinleri emen ve gereken miktarda serbest bırakan bir dengeleyici görevi de görecektir.
  • Doğal bitkisel lif: Aquasoil ve gübreyi bir top şeklinde bir arada tutmak için karışım içerisinde bir kaç parça doğal bitkisel lif koymak, elde edeceğiniz şeklin stabilizasyonu açısından faydalı olacaktır. Olmasa da olur, fakat olması hem yapınızın ömrünü uzatır hem de yapımını kolaylaştırır. Biz bunun için doğal hindistan kabuğu lifleri kullanmayı tercih ediyoruz. Orta boy bir Wabi-Kusa topu için (5-8 cm çapında) 4-5 adet lif parçası yeterlidir.
  • Cam kase: Farklı camlar kullanılabilir. Eğer Wabi-Kusa’nız tamamen camın içerisinde olsun isterseniz (en yaygın model budur), ağzı tabanına göre biraz daha dar olan ve çok büyük olmayan, çiziksiz, içerisi net görünen cam dekorasyon ürünlerini kullanabilirsiniz.
  • İnce kum: Genellikle tam beyaz ya da fildişi beyaz renkte, ince kum kullanılıyor. Farklı wabi-kusa’lar daha iri taş parçacıkları ile de hazırlanabilir. Bu biraz sizin nasıl bir görüntü almak istediğiniz ile ilgili.
  • İnce siyah kadın çorabı: İşte en ilginç malzememiz 🙂 Aquasoil, gübre ve lif karışımını top şekline getirdikten sonra tek kat ince siyah kadın çorabı ile sarıyoruz. Çorabın fazlasını kesip atıyoruz.
  • Misina: Wabi-Kusa topunuzu oluşturduktan sonra bir kaç tur sarmalamak ve şeklini korumasını sağlamak için biraz misinaya ihtiyacınız var.
  • Sucul bitkiler: Wabi-Kusa sucul bir ortamdır ve buna her bitki uyum gösteremez. Akvaryum bitkilerinin neredeyse hepsi tüm gövdelerinin su içerisinde bulunmasını gerektirir bu nedenle wabi-kusa içerisinde kururlar. Nem seven toprak bitkileri için ise fazla ıslak bir ortamdır. İkisinin tam ortası bir nem düzeyi arayan sucul bitkiler, wabi-kusa’nız için en uygunu olacaktır. Bu bitkilerden bazılarının isimleri şöyle; Amphiphytes, Elodeids, Isoetid, Helophytes, Sphagnum moss, Hemianthus callitrichoides
  • Ve tabii ki ışıklandırma: Wabi-Kusa’nızın düzenli ışık almalıdır. Bu nedenle çoğunlukla güneşe teslim edilmezler. Direkt güneş alan yerlerde durması kurumasına sebep olacaktır. Bunun yerine harici bir ışık sistemi en iyi sonucu verir. Bunun için CFL, LED ya da Halojen ampullü bir masa lambası kullanabilirsiniz.

Şimdiye kadar hala etkilenmediyseniz, Sutopya’ya uğrayıp yaşayan örneklerini görmenizi tavsiye ederiz.

Related Posts