Kokedama

KOKEDAMA: STANDARDIN DIŞINA ÇIKMA ZAMANI

Kokedama, ilk kez Japonya’da uygulanan, şu sıralar Japonya ve Avrupa’da çok yaygın olan, yeni bir bitki yetiştirme tasarımı akımı. İngilizce’ye tam çevirisi “moss ball“, buna istinaden dilimize “yosun topu” olarak çevirmek mümkün. Fakat bu yöntemi kullanarak yapabileceklerimize bakılırsa, bir “yosun topu”ndan çok daha fazlası demek kokedama…

Geleneksel Japon sanatları arasında kokedamayı, bonzai ve ikebana arasında bir yere koyabiliriz. Kontrast bir bakış açısıyla tamamen bir “kawaii style” parçası olduğu da düşünülebilir. “Kawaii“, Japonya’da yaklaşık 40 senedir ülkede dominant bir şekilde kullanılan “şirinlik/utangaçlık” üzerine kurulu bir tasarım anlayışı. Giyim tarzı, animeler, mangalar, ev eşyaları, oyuncaklar ve hatta şehirde sokaklarda bile her yere yansımış olan “kawaii” akımı Japonya’da ulusal bir kimliğe dönüşmüş durumda.

Kısacası kokedama; Japonların geleneksel tasarım çizgisi ve kendilerine has bazı tasarım kodları, kawaii kültürüne ait şablonlar ile birlikte, bitkilere doğal – ekolojik yaşam alanları sunma yaklaşımlarının ortak bir ürünüdür diyebiliriz.

İşte tüm bunlardan dolayı kokedama basit bir yosun topundan çok daha fazlasıdır. Yöntemi bildikten sonra, uygulayarak yapabilecekleriniz kendi hayal gücünüzle sınırlıdır. Yaş aldıkça kokedamanızdaki bitkilerin doğal formlarına tanık olacak, onları budayarak ya da çoğaltarak bu küçük hayat formlarının bir parçası olacak, kendinizi ifade etmek için en doğal ve en estetik yollardan birini seçmiş olacaksınız.

Kokedama nasıl yapılır?

kokedama-nasil

En basit anlatımla kokedama, bitkinin köklerini topraktan düzgünce ayırdıktan sonra, kökleri farklı toprak ve kuru yosun türleri ile hazırlanabilen (farklı bitkiler için farklı içerikler kullanılabilir; kil, torf, vs) bir çamur ile sımsıkı bir top haline gelecek şekilde sarmalanması ile oluşturulur. Çamuru top haline getirdikten sonra genellikle en son katman olarak canlı kuru yosun ile sarılır ve ardından organik iplerle tasarım sabitlenir.

Standart bitki yetiştirme modelinden en net ayrışım noktası, bitkinizin artık bir saksıya ihtiyacı olmamasıdır. Dilerseniz düz bir tabak ile masa üstü gibi düzlemlerde, dilerseniz iplerle tavana ya da uygun olan yüksek yerlere asarak sergileyebilirsiniz.

Yapımı oldukça basit, yapılabilecekler ise oldukça zengindir.

Evinizde ya da iş yerinizde kokedamalar ile harika iç mekan tasarımları yaratabilirsiniz. Ayrıca kendi yaptığınız bir kokedamayı doğum günü ya da özel bir günde arkadaşınıza hediye ettiğinizde, yüzündeki sevinç görmeye değer olacaktır 🙂

Related Posts