Bakım Rehberi, Kokedama

Kokedama Bakımı

Kokedama nedir?

Kök kısmı torf, gübre ve yosun ile sımsıkı bir top haline gelecek şekilde sarmalanıp, iplerle sabitlenerek hazırlanan, saksıya ihtiyaç duymayan bitki yetiştirme türüne kokedama denir. Kokedamanızın hazırlandığı bitki çeşidine göre bakım şartları değişiklik gösterebilir.

Kokedama hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kokedamamı nereye koymalıyım?

Kokedamanızı dilerseniz düz bir tabak ile masa üstü gibi düzlemlere koyabilir, dilerseniz iplerle tavana ya da uygun olan yüksek yerlere asabilirsiniz. Ilık iklimli bölgelerde yaşıyorsanız (kışın bile 7 derecenin altına düşmeyen) açık alanlarda da bitkinize bakabilirsiniz.

Bitkiler sık sık yer değiştirilmekten pek hoşlanmazlar, fakat sabit olan yerini koruduğunuz müddetçe, haftada bir açık bir havada,  direkt güneş ışığı almayan bir balkon ya da bahçeye çıkararak havalandırabilir ve yeniden eski yerine koyabilirsiniz. Havalandırma işlemi şart değil, fakat yapılabiliyorsa canlandırıcı olacaktır.

Güneş/ışık oranı

Çoğu ev bitkisi güneşli, fakat direkt güneş ışığına maruz kalmayan yerleri sever.

Sulama sıklığı

Kokedama tamamen kuruduğunda top kısmına dokunarak ve ağırlığına bakarak bunu anlayabilirsiniz. Bol su seven bitkinizin yuvası daha sık kuruyacaktır. Bitkinizin türüne ve mevsim şartlarına göre bir sulama rutini belirleyebilirsiniz. Genellikle yaz aylarında haftada 1; kış aylarında 2 ya da 3 haftada bir sulama sıklığı kokedama için yeterlidir.

Sulama nasıl yapılır?

Bir kova ya da tas içerisine su doldurun. Kokedamanızın top kısmı komple suyun içerisinde kalacak şekilde kovanın içerisine oturtun. 10-15 dk bekletin. Ardından kokedamayı sudan çıkarın, elinizde sıkarak süzmeye çalışın.

Top kısmı ıslak olan kokedamanızın su fazlalığını süzmek için, kokedamanızı havadar bir yere asabilir, ızgaralı ya da delikli bir tabak içerisinde bekletebilirsiniz. Bu süzme işlemi, mevsim şartlarına göre 2 – 7 saat aralığında bir süre gerektirebilir.

Sulamanın gündüz saatlerinde yapılması, fazla nemin atılması açısından gereklidir.

Sulama için önceden dinlendirilmiş musluk suyu, içme suyu veya biriktirilmiş yağmur suyu kullanabilirsiniz.

Kokedamamın iplerinde hasar var…

Arada bir kokedamanızın şeklini koruyan iplerin sağlamlığını kontrol etmekte fayda var. Kopmuş ve parçalanmış ipleri yenilemek gerekecektir. Eski ipleri tamamen çıkarmaya uğraşmadan, üzerine bir kaç tur sağlam ip sarabilirsiniz. Eğer iyi bir ip seçtiyseniz, yıllarca bu işi yapmanıza gerek olmayacaktır 🙂

Related Posts