Kokedama

ADIM ADIM KOKEDAMA YAPIMI

Kokedama yapımına geçmeden önce, bu akım hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için bu yazıyı okumanızı öneririz:

Kokedama: Standardın Dışına Çıkma Zamanı

Adım Adım Kokedama Yapımı

Malzemeler:

 • Bitki
 • Kokedama toprak karışımı (Torf toprak ve Aquasoil ile kendiniz de hazırlayabilirsiniz)
 • Sphagnum yosunu ya da canlı yosun
 • Organik iplik, misina ya da jüt lifi
 • Su
 • Makas

Kokedama yapabileceğiniz bitkilerden bazıları:

 • Adiantum türleri (Eğreltiotu ya da diğer ismiyle Aşk Merdiveni)
 • Begonya Rex (Yaprak Güzeli)
 • Fittonia (Fittonya)
 • Platycerium (Geyik Boynuzu)
 • Crassula Ovata (Yeşim ağacı ya da Para ağacı olarak da bilinir)
 • Sedum türleri (Dam Koruğu)
 • Asplenium Nidus (Kuş Yuvası)
 • Echeveria Runyonii
 • Aloe Vera
 • Asparagus plumosus (Tül Kuşkonmaz)

1. Öncelikle bitkinizi seçin

Kokedama yapmak istediğiniz bitkiyi seçin ve bu bitkinin güneş, gölge, toprak, sulama gereksinimlerini öğrenin. Böylece bitkiniz yeni kokedama evinde mutlu yaşayabilsin! Sert, şekilli gövdeleri ve sade kök sistemleri olan bitkiler kokedamalar için idealdir.

2. Bitkinizi yeni evine hazırlayın

Bitkinizi eski saksısından çıkarın ve köklerine zarar vermemeye dikkat ederek eski toprağından ayrıştırın. Eğer seçtiğiniz bitkiyle ilk kez kokedama yapacaksanız, bu esnada köklerini tanıyarak kokedamaya uygunluğuna da karar verebilirsiniz. Çok uzun ve birbirine girmiş ya da iri ve çok sert köklere sahip bir bitki seçtiğinizi farkederseniz bu aşamada onunla ilerlemekten vazgeçebilir ve tekrar eski toprağına dikebilirsiniz.

3. Toprak karışımınızı hazırlayın

Dikime hazırladığınız bitkiyi bir kenara bıraktıktan sonra şimdi onun yeni yuvasını yapma zamanı. Bu kısımda hangi bitkiyi seçtiğiniz önemli.. Eğer bir sukulentle çalışacaksanız, sukulentler geçirgen toprakları sevdiğinden, torfunuza perlit, volkanik tüfler, kuru yosunlar ya da hindistan cevizi lifleri ekleyerek toprağınızın geçirgenliğini arttırabilirsiniz. Fittonya, Yaprak Güzeli, Aşk merdiveni gibi bol nem seven bitkilerden birini seçtiyseniz geçirgenliği minimumda tutup hatta aquasoil ya da hazır killer ile toprağın yoğunluğunu ve çamurluğunu arttırabilirsiniz.

Bitkinize uygun olacak karışımı belirledikten sonra su yardımıyla karışımı yoğurarak homojenize hale getirin. Eğer geçirgen bir toprak hazırlıyorsanız yoğurma işlemini çok bastırmadan, daha çok “karıştırır” gibi yapmalısınız. Killi bir karışımınız varsa hamur gibi yoğurabilirsiniz. Sonuçta iyice karışmış ve biraz suyla çamuşlaştırılmış bir toprak elde edeceksiniz.

4. Bitkinizi yeni toprağı ile buluşturun

Bitkinin köklerini, yeni toprağınız ile sarmalayın. Eğer toprağınız yeterli ıslaklıkta değilse, tutunması güçleşecek ve dökülecektir. Bu durumu yaşıyorsanız karışıma biraz daha su ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde köklerin etrafını tamamen kaplayın ve bu alanın top şeklini almasını sağlayın. Kokedamada yoğurma işlemi önemlidir. Uzun vadede kokedamanızın dağılmaması ve şeklinin bozulmaması için, bu aşamada düzgünce bastırarak her yerde eşit basınçla oluşturulmuş düzgün bir yuvarlak elde ettiğinizden emin olun.

5. Yosunla kaplayın

Paketler halinde satılan Sphagnum yosunu, yassı düzlemler halindedir. Hazırladığınız toprak topunu tamamen saracağını düşündüğünüz büyüklükte bir yosunu hazırlayın. Eğer tek bir parça ile halledemiyorsanız bir kaç farklı parçayı kullanmanızda bir sakınca yok.

Yosunu önceden musluk altında yıkayın ve bu esnada yosun içerisindeki yabancı maddeleri (dal parçaları, kurumuş yapraklar vs) ayırın ve temizleyin. Yosun ne kadar yeşil ve kusursuz görünürse o kadar iyi.

Temizlenmiş yosunun kahverengi kısmı üste gelecek şekilde masaya yayın. Üzerine tam merkezine oturacak şekilde bitkinizi oturtun. Sonra yosun düzlemini topun etrafına aşağıdan yukarı hareketle sarmalayın. Toprağın açıkta kalan bölümleri olursa ek yosun parçaları ile tamamlayın.

Şimdi yosun toprağa iyice yapışsın diye top şeklini bozmayan hareketlerle yoğurma işlemine biraz daha devam edin. Çok fazla bastırırsanız şekil bozulabilir. Çok az bastırırsanız yosunların kökleri toprağa iyi nüfuz etmeyebilir. Burada elinizin basıncını iyi ayarlamak sizin marifetiniz olmalı 🙂

Yosunlu bir görünüm tercih etmiyorsanız, toprağı kalıplar halinde satılan hindistan cevizi lifleriyle de kaplayabilirsiniz. Organik ve cansız olan bu materyali yosun kadar toprağa yedirmeye gerek olmayacaktır. Sarmaladıktan sonra şeklini koruyacak kadar baskı uygulayıp bu işlemi bitirebilirsiniz.

6. İplerle sabitleyin

Yumak sarar gibi, yosunu çevreleyecek şekilde çevresinde iple turlar atın. İplerin hiç görünmesini istemiyorsanız misina kullanabilirsiniz, fakat misina kayganlığı nedeniyle bu aşamada zaptetmesi biraz daha güç olan bir materyal. Organik ve yeşil bir ip seçerseniz hem daha kolay tutunur, hem de tasarımınızı bozmaz. İplerin tamamen görünmesini tercih ediyorsanız yosundan farklı renkte olan jüt lifi gibi materyaller seçebilirsiniz.

Hazırladığınız top şeklinde yuvanın, uzun vadede şeklini koruyacağına emin olacak kadar sarmalamak yeterli. Fakat dilerseniz tıpkı bir yumaktan bitki yeşermiş gibi, hiç boşluk bırakmadan tüm topu iple kaplayacak kadar da sarabilirsiniz. Tercih sizin ne yapmak istediğinize kalmış 🙂

7. Can suyunu verin

Kokedamanızı, içi su dolu bir kaba, toprak kısmın tamamı su seviyesinin altında kalacak şekilde oturtun ve 5-10 dakika kadar içerisinde bekletin. Böylece su tüm toprağa ulaşacaktır.

Ardından çıkarın ve biraz sıkarak fazla suyunu akıtın. Bir tabağa koyduğunuzda altında su biriktirmeyecek duruma gelene kadar, şeklini bozmamaya dikkat ederek sıkın.

8. Bitkinizin yeni evi hazır!

Kokedamanız hazır. İsterseniz evinizde yüksek bir noktaya iple bağlayabilir isterseniz düz bir tabak ya da buna uygun başka bir materyal üzerinde dekore edebilirsiniz. Topun düz durmasına olanak veren doğal kaya parçaları, ağaç kavuklarından kopmuş büyük parçalar ya da mum altlığına benzer cam düzlemler bu iş için kullanılabilir. Eğer havada asılı olarak kullanacaksanız, önerimiz bu alana birden fazla büyüklü küçüklü kokedama asarak zenginleştirmeniz olur.. Çünkü bir arada ve farklı uzunluklarda iplere asılmış şekilde muhteşem görünecekler.

Anlatmasının uzun sürdüğüne bakmayın, kokedama yapımı sandığınızdan çok daha zevkli ve kolay olacak.

Kokedama malzemeleri, kokedama yapımına uygun bitkiler veya kokedama eğitimi almak isterseniz Sutopya’ya bekleriz!

Dükkanımızda Kokedama Workshop’ları vermekteyiz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Related Posts