Kaktüsler

PERİLİ ŞATO (FAIRY CASTLE)

Orijinal ismi Cereus tetragonus olan bu kaktüs türünün anavatanı Kuzey, Güney ve orta Amerika’dır. Fairy Castle (Türkçe: Perili şato) ismini almasının sebebi, gövdesinin çok sayıda farklı uzunlukta sistemler halinde yükselmesidir. Bu ona masalsı bir şato görünümü vermektedir.

Evinizde bu şato görünümlü sukulent cinsi kaktüsü yetiştirmek oldukça kolay bir deneyimdir.

Perili şato kaktüsü hangi familyaya aittir?

Bazı uzmanlar bu cinsi Acanthocereus tetragonus‘un bir formu olarak nitelendirmektedir. Bu türe ayrıca Cereus kategorisinde hildmannianus ismi de verilmiştir. Alt türlerini anlamak ise gerçek bir bulmacadır ve oldukça karışıktır.

Bu tür hakkında daha fazla bilgi

Çok yavaş büyüyen bir türdür. Maksimum 180cm civarı bir boya ulaşabilir. Gövde uzantılarının 5 yüzeyi ve her birinde yün bazlı dikenler bulunmaktadır. Uzantılar parlak yeşil renktedir. Kaktüs yaş aldıkça uzantılar yün bazlı liflerle kaplanabilir veya yeşil rengi kahverengiye dönüşebilir. Zamanla bir çok farklı ebatta dal çıkarmaya başlar ve bunlarla birlikte ilginç bir silüete sahip olur.

Perili şato kaktüsü çok nadir çiçek açar. Çiçek açabilmesi için mükemmel yaşam şartlara sahip olması gerekir. Cereus familyasında olduğundan gece çiçek açar. Çiçekleri geniş ve beyaz olan bu türün çiçek açabilmesi için 10 yaşını geçmiş olması gerekir.

Perili şato kaktüsünün bakımı

fairy_castles_perili_sato2

Tam güneş ışığı ve kaliteli doygun toprak isteyen bir türdür. Bu türe sırsız çömlek / seramik bir saksıda bakmak, toprağın içerisindeki nemi buharlaştırabilmesi açısından iyi bir tercih olacaktır. Diğer yandan, eğer kullandığınız toprak yeteri kadar iyi ve geçirgen bir kaktüs toprağı ise, farklı bir saksıda da aynı sonuç alınabilir. İyi bir kaktüs toprağı hazırlamak için torf, perlit ve kumu karıştırmak gerekir. Böylece bitkiniz için cesur ve bereketli bir ortam sağlamış olursunuz.

Kaktüsü bolca güneş ışığı alan, havalandırma veya klima rüzgarından uzak bir yere yerleştirin. Kaktüsünüzü, toprağının tamamen kuru olduğuna emin olduğunuzda sulayabilirsiniz. Eğer alt kısmı delikli bir saksı kullanıyorsanız, sulama işlemini, su aşağıdaki delikten sızmaya başladığı zaman bitirin. Eğer deliksiz bir saksı kullanıyorsanız, su veya nem toprakta daha uzun süre hapsolacağı için, kaktüsünüzün ne denli güneş gördüğüne ve havanın sıcaklığına da bağlı olarak, altı delik saksılı bir kaktüse oranla neredeyse yarı yarıya daha seyrek sulamak gerekecektir.

Vereceğiniz su miktarı kaktüsün toprağının ne hacimde olduğuna göre değişir, fakat çok ıslak bir kaktüs toprağı kurumakta zorlanır ve bu da bitkinizi içeriden çürütmeye başlar. Dolayısıyla sulamanın azar azar yapılması gerekmektedir. Kışın ise, normalde verdiğiniz su oranının yarısı kadar su miktarı ile ve normale oranla sulama sıklığının yarısı kadar bir sıklıkta sulama yapabilirsiniz.