Ev Bitkileri

DEVETABANI: HER YERDE MÜKEMMEL UYUM…

Devetabanı konulduğu yere coşku getiren, uyumlu ve yetiştirmesi kolay bir bitki.

Yılanyastığıgiller (Araceae) familyasından olan devetabanı, tropikal bölgelerde doğarak salonlarımıza ulaşmıştır. Yoğun yağışlı, pek güneş sızdırmayan ve yoğun bitkilerle kaplı ormanlar içerisindeki devetabanları, yapraklarını güneşe gösterebilmek için ağaçlara tırmanırlar. Boyu yeterli yüksekliğe ulaştıktan sonra gelişmeye başlayan yaprakları tropikal iklimlerde 1m2 civarında büyüyebilir. Ağaçlar üzerinde tutunarak yaşayabilme kabiliyetinden ötürü epifik olduğu da söylenebilir.

Doğal ortamı tropik ormanlardır, bu nedenle nemi sever. Türkiye’nin genelinde yetiştirilmesi mümkün ve kolaydır. Ancak doğu illerde ve yaz aylarında, nemin çok düşük olduğu durumlarda ortam nemlendirici desteğe ihtiyaç duyabilir. Bunun dışında kalan durumlarda, evlerde rahatlıkla yetiştirilebilir ve bulunduğu ortama görsel olarak mükemmel bir zenginlik katar.

Hem dış hem de iç kökleri bulunur. Dış kökleri, devetabanını doğal ortamında ağaçlara tırmanmasını kolaylaştırmak ve dış etmenlerden korumak için vardır. İç kökleri ise toprağa tutunmasını ve beslenmesini sağlar. Evlerimizde yetiştirdiğimiz devetabanlarının dış kökleri yeterince uzadığında, bu kökleri kıvırarak toprağın içine gömmeniz faydalıdır. İç kökler çürüse bile, gömdüğünüz dış kökler dalların ve yaprakların gelişimi için besin akışını sağlamaya devam edecektir.

Devetabanı yaz ortalarında çiçek açar. Çiçeğin göbeğinde çok lezzetli bir meyvesi vardır. Zaten isminde geçen (Monstera Deliciosa) “deliciosa“, “lezzetli, güzel tadı olan” anlamına gelen latince kelimeye istinaden konulmuştur. Türkiye ikliminde çok sık meyve verdiği görülmez. Fakat gerekli şartlar sağlandığında muz şeklinde uzun ve kalın, çam kozalağı gibi dokusu olan meyvesini verir. Tadı muz – ananas arası bir lezzettedir. Kabuğu zehirli olan ve yenmeyen bu meyvenin soyulduktan sonra yenen kısmı oldukça tatlı ve lezzetlidir.

Devetabanınız ani soğuyan havalara uyum gösteremeyecektir. Bu nedenle bahçe veya dış mekanlarda ancak Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilebilir. Yavaş yavaş soğuyan ve kışı sert geçirmeyen iklimlerde tüm yıl canlılığını korumayı başarabilir.

İç mekanlarda ise gerçekten uyumludur. Humuslu toprak, hindistan cevizi lifleri, gübre ve pomza taşı (veya kuvars kumu) ile doğru oranlarda oluşturulmuş bir toprak karışımı ile çok güçlü bir devetabanı ortamı yaratabilirsiniz.

Saksı çiçeklerinin büyük bir kısmı gibi, devetabanı da ışığı sever. Direkt güneşe maruz bırakmak çok iyi olmasa da, yapraklarının geniş ve gösterişli olması için, güneş alan bir ortamda durması gerekir. Eğer bulunduğu ortamdaki güneş ışığı yeterli değilse (yaprakları çok koyu renkli ve küçük kalıyorsa), tepeden vereceğiniz ek bir ışık kaynağı ile beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Yaz aylarında haftada 2 gün, kışın ise haftada 1 gün sulayabilirsiniz. Aslında temel kural, toprağı kurumadan bitkinizi yeniden sulamamaktır. Devetabanı esintiyi sever. Evinizin havadar ve güneşli bir bölgesinde size bol bol sevgi verecektir. Esintinin oranı çok fazla artar ve uzun süreli cereyanlara dönüşürse bitkiniz bundan hasar almaya başlayabilir.

Her yeni yaprak, devetabanının yeni bir kök geliştirmesi anlamına gelir. Devetabanınızın saksısını ilkbaharda biraz daha büyütmeyi tercih edebilirsiniz. Daha fazla büyütmek istemediğinize karar verdiğiniz durumda ise, ilkbaharda toprağını yenilerken köklerini kırparak yeniden aynı saksıya yerleştirebilirsiniz.

Basit bir periyodik bakım, doğru yerleşim, bir kaç temel kural sonrasında devetabanı konulduğu her yerde mükemmel bir görsel uyum içerisine girer ve etrafındakilere mutluluk verebilecek kocaman yapraklara sahip olur.

Related Posts