BİZDEN BAHSEDİLDİ

Röportajımız var: Marie Claire Maison – Mart 2017

Bu işe ne zaman bulaştık, bu sevginin kaynağı nedir, neler yapma peşindeyiz, Sutopya’nın hikayesini kısaca anlatmaya çalıştık. Zevkle okumanız dileğiyle.

Bitkiler, Balıklar, Taşlar ve Daha Fazlası

Ne bir çiçekçi, ne bir akvaryumcu; çünkü Kadıköy-Moda’daki Sutopya, hem hepsi hem de daha fazlası. Mekanın kurucusu İsmail Süzen ve eşi Zeynep Süzen Sutopya’yı anlattı.


Hazırlayan: Çiğdem Hasanoğlu

Sutopya’nın hikayesini bize anlatır mısınız?

Sutopya, Eskişehir’den beri benim çocukluk hayalimdi. Çocukluğumdan beri akvaryumla ilgileniyorum. İstanbul’a geldikten sonra, yaklaşık on iki yıl önce bitkilerle de ilgilenmeye başladım ve kısa bir süre sonra bu deneyimleri bir araya getirerek teraryumlar kurmaya başladım. Başlarda doğru sistemi bulmakta zorlandım. Uzun denemelerim sonucunda, çalışan bir kapalı teraryum sistemi oluşturmayı başardım. Şu an dükkanda iki buçuk yaşında teraryumlarım var. Tüm bunları yapabilmek için evimizin üst katını atölyeye çevirdik ve orada üretime başladım. O zamanlar şu an bulunduğumuz dükkanda başka bir iş yapıyordum. Burası dövme stüdyosuydu ama değiştirmek üzereydik. Ben de böyle bir konsept hazırladım. Atölyedeki ürünleri de buraya getirdim. Başlarda dükkana gelen insanlar teraryumlarla ilgilenseler de, almaya çekiniyorlardı. Çünkü genellikle satın alınan teraryumlar evlerde uzun süre yaşatılamıyorlar. Ziyaretçilerin, beğendikleri teraryumun yaşayıp yaşamadığını takip ettiklerini gözlemledim. Bazıları her ay düzenli uğramaya başladılar. Dört-beş ayın sonunda uzun süredir gözlemledikleri teraryumları satın almaya başladılar ve güven kuruldu. Şu sıralar dükkandaki teraryum çok hızlı tükeniyor.

Kapalı sistem teraryum nedir?

Yaşayan, kapalı bir ekosistem düşünün. En altta iri çakıl taşları ya da pomza katmanı var. Bu kısım suyu tutan ve fiziksel olarak diğer katmanlara değmesini engelleyen bölüm. Toprağa ulaşana kadar, altta farklı katmanlar da bulunuyor. En alttaki katmanda bulunan su, teraryum ışık aldıkça buharlaşarak yukarı doğru çıkıyor. Hem toprağı hem de fanusun içerisini nemlendiriyor. Aslında sistem tıpkı yeryüzündeki gibi. Alttaki topraktan süzülerek yukarı çıkan su, tıpkı yağmur gibi sisteme geri damlıyor. O su sürekli devir daim oluyor ve içerideki katmanların filtresinden geçtiği için saflaşıyor. Tıpkı ormanlardaki gibi. Böylece ekosistem kurulmuş oluyor.

Açık bir sistemde suyu haftada bir yenilemeniz gerekiyor ama bizim yaptığımız kapalı sistemlerde su, 2 – 2,5 ay yenilenmeden kullanılabiliyor. Sistem kendi suyunu kendi döndürüyor. Türkiye’de gerçek kapalı sistem teraryum yapan yerler pek yok. Genellikle sukulentler ve kaktüsler ile açık düzenlemeler yapılıyor. Biz ise çalışan, minik bir dünya yaratıyoruz.

Tabi ki bu kapalı ekosistemlerde her bitki türü yaşamıyor. Nemi seven bitkilerle kurmak gerekiyor.

Kapalı sistem teraryum tasarlarken hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Kullandığım katmanlardan birisi volkanik tüf. Magmanın, yeryüzüne çıkarken sertleşmesi sonucu oluşan kayaların parçaları. İçerisinde; potasyum, magnezyum, demir, sodyum gibi mineraller barındırıyor. Bu volkanik tüfler nemle birlikte bitki köklerlerine entegre oluyorlar. Çünkü kök, zengin içeriğinden dolayı bu kayalara doğru gitme eğiliminde oluyor ve onlarla birleşiyor. İhtiyacı olan besini buradan alıyor. Sisteme ekstra gübre koymanıza gerek kalmıyor.

Bazı teraryumlara, bu besinleri sağlamak için gübre konulduğunu görebilirsiniz. Fakat gübre kullanımı, kapalı sistemlerde böceklenme oluşmasına sebep oluyor.

Piyasada çok fazla teraryum satılıyor. Hediyelik eşya olarak görüldükleri için hem üretiminde, hem de bakımında kalıcılık pek dikkate alınmıyor. Ben teraryumlarımda kullandığım sistemi, uzun süre yaşamalarını hedefleyerek, deneyimlerimle kendim geliştirdim. Tüm teraryumları garantili olarak satıyorum. Eğer bir problem yaşanırsa, bakım hatası bile olsa düzeltmek ve teraryumu yeniden yaşatmak için destek veriyorum.

Teraryumu hazır olarak almak istemeyenler için, tüm malzemeleri ayrı olarak da satıyoruz. Herkes kendi istediği malzemelerle, istediği tasarımı, ister dükkanda bizimle birlikte, ister malzemeleri satın alarak kendi evinde hazırlayabiliyor.

Akvaryum ve bitki fikrini bir araya getirmek nereden aklınıza geldi?

Akvaryum çocukluğumdan beri benim hobim. Fakat sadece balık ya da diğer su canlılarını yetiştirmek, üretmek ve satmak dışında, yaşadıkları yeri düzenlemeye de merakım var. Onlara en uygun ve en mutlu olacakları habitatı hazırlamaya çalışıyorum. Bitkiler ile akvaryumlar bu sayede bir araya geliyorlar zaten. Tabii sadece bitkilerle değil, farklı kayalar, kumlar, mangrow kökleri ve bazen başka doğal malzemelerle birleştiriyorum. Hem estetik açıdan iyi, hem de canlıya kendisini evinde hissettirecek doğal ortamlar kuruyorum. Bunun için farklı “aquascaping” teknikleri kullanıyorum.

Sutopya’da hem bitkiler, hem tatlı su canlıları, hem de yarı değerli taşlar bulunuyor. Peki başka neler var?

Evet yarı değerli taşlar ve az bulunan bazı tropik bitkiler de yer alıyor.

Mesela bu bir aragonit taşı. Aragonit, keşfedilmiş en eski yarı değerli taşlardan birisidir. Bazı parçaların 2.7 milyar yaşı var. Bu nedenle “bilge taşı” olarak da adlandırılıyor. Sutopya’da Türkiye’den çıkarılan taşlar da var, yurt dışından gelen taşlar da var. Bazıları koleksiyon parçaları.

Başka bir ürün olarak “air plant”ler var. Kökleri bulunmayan, doğada ağaçlara ve kayalara sarılarak yaşayan, “hava bitkisi” de denilen tropik bir bitki türü. Görünüşü dikkat çekici ve bakımı da oldukça kolay. Dükkanda küçük-büyük, farklı cinslerde air plant türleri bulunuyor.

Yine başka bir ürün olarak kokedamalar bulunuyor. “Kokedama”, Japonya’da başlayan ve şu sıralar Avrupa’da da çok popüler olan bir bitki yetiştirme sanatı. Bitkilerin kökleri, önce toprak, sonra yosunla sarılıyor ve ardından iplerle sabitleniyor. Bitki artık başka bir saksı sistemine ihtiyaç duymuyor. Sulamak için, iplerle sarılı olan top kısım su içerisinde bir süre bekletiliyor, ardından suyun fazlası süzülüyor. Böylece kökler, ihtiyacı olan suyu depoluyor. Satış esnasında verdiğimiz bakım kartlarımızda tüm bu detaylar yer alıyor.

Biz ayrıca bütün bunların eğitimlerini de veriyoruz. Teraryum, kokedama, wabi-kusa, akvaryum başta olmak üzere bu dükkânda gördüğünüz her şeyin eğitimini alabilirsiniz. İç mekân bitki düzenlemeleri ya da isteğe özel akvaryum kurulumları yapıyoruz. Restoran, kafe, iş yeri ya da evler için bu tip hizmetler verebiliyoruz. Bireyler ve şirketler oldukça ilgi gösteriyor. Her hafta, dükkanda yaklaşık 6-7 kişisel eğitim gerçekleştiriyoruz.

Sutopya kurumsal teraryum eğitimi – Allianz Türkiye

Bize internet sitemizden, eposta adresimizden, Facebook ve Instagram sayfamızdan ulaşıyorlar. Hobi olarak ilgilenenler dışında, eğitimleri alarak bunu iş olarak yapmak isteyen kişiler de oluyor. Biz bu konuda çok paylaşımcıyız. Bildiklerimizi paylaşmayı seviyoruz. Paylaşmalıyız ki bu sektör de büyüsün. İlgi artsın. Böylece biz de daha iyilerini yapalım.

[email protected]

facebook.com/sutopya 

instagram.com/sutopya

Sutopya’nın ürünlerini arasında doğal kayalar ve taşlar, mineraller, bitkiler, yosunlar, balıklar, salyangozlar, su bitkileri, dekoratif objeler, cam fanuslar, ahşap objeler, bitki kökleri, akvaryumlar, akvaryum malzemeleri, ışıklandırmalar ve hatta action figure’ler yer alıyor.

Sutopya’da bir ya da iki kişilik kişisel workshop’lar Moda’daki dükkanda veriliyor. Şirket çalışanlarına özel, kalabalık kurumsal workshop’lar düzenleniyor. Ayrıca özel istek doğrultusunda, farklı mekanlarda grup workshop’ları da düzenlenebiliyor.

Mart 2017, Marie Claire Maison – “Şimdi Liste Başı”

Not: Yazıdaki fotoğraflar dergi çekimine ait değildir, sonradan siteye eklenmiş ve tarafımızca çekilmiştir.

Related Posts