teraryum nedir nasıl yapılır
Bakım Rehberi, Teraryum

Teraryum Bakımı

Teraryum nedir?

Genellikle cam fanus ya da kavanoz benzeri dekoratif objeler içerisinde tasarlanan; bitkilere doğadakine benzer özellikler taşıyan bir yaşam alanı sunan ekosistemlere teraryum denir. Teraryum bakımı ve ihtiyaçları, içerisindeki bitki çeşidine/çeşitlerine göre değişiklik gösterebilir. Fakat kapalı sistem teraryumlar, temelde yüksek nem seviyeli ortamlardır ve bakım ihtiyaçları neredeyse aynıdır.

Teraryum hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Teraryum Bakım Kılavuzu

Teraryum nasıl çalışır?

Teraryumun dibindeki su, ışığın etkisiyle buharlaşır. Böylece tıpkı doğadaki gibi, fanus içerisinde nem oluşmaya başlar. Bitki, fanus içerisindeki nemi ve ışığı; kökleri, gövdesi ve yaprakları ile alarak büyür.

Kapalı sistem teraryumların dışarıdan hava alma ihtiyacı yoktur. Teraryum içerisindeki bitkiler sırayla hem karbondioksit hem de oksijen salınımı yaptığı için, ihtiyaçlarını kendi kapalı ortamları içerisinde karşılayabilirler. Özellikle içerisinde canlı yosun bulunan kapalı sistem teraryumların, bakım/budama ve su verme gibi ihtiyaçlar dışında kapağının açık bırakılmaması gerekmektedir.

Işık:

Teraryumlar, harici LED gün ışığı aydınlatma ile en iyi gelişim performansını gösterir. Bitkinin ihtiyacı olan ışığı ona sağlamak için aydınlatmanızı günde 8 saat açık tutmalısınız. Aydınlatmaya bir zamanlayıcı (timer) bağlayarak bu işlemi çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Eğer güneş ışığından faydalanacaksanız, teraryumu aydınlık bir yere yerleştirin. Direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Direkt güneş ışığı teraryumda yosunlanmaya sebep olur.

Sulama:

Teraryumun en alt katmanını oluşturan pomza taşlı bölüm, suyun ihtiva edildiği bölümdür. Teraryumun su ihtiyacını burada görünen su seviyesinden anlarsınız. Su tükenene ya da iyice azalana kadar yeniden sulama yapmanıza gerek yoktur.

Su seviyesi, teraryumdaki en alt katmanı aşıp diğer katmanlara ulaşmamalıdır. Bu nedenle suyu yavaş yavaş eklemeli, bu esnada dipteki su seviyesini kontrol etmelisiniz. Yanlışlıkla fazla su vermeniz durumunda, bir şırınga yardımıyla dipteki suyu çekebilirsiniz.

Kapalı teraryumlar seyrek sulama gerektirir. Teraryumunuzun yeniden sulamaya ihtiyaç duyacağı süre; odanın ısısı, ışık kaynağının yoğunluğu, teraryum kapağının açılma sıklığı ve içerisinde yaşayan bitkilerin su ihtiyacına göre değişir.

Oda sıcaklığında içme suyu veya en az 3 gün dinlendirilmiş musluk suyu kullanabilirsiniz.

Başka sorum var!

O halde mutlaka bize ulaşın:

[email protected]

02163371111

Dükkanımızda Kişisel Teraryum Atölyesi veriyoruz. Bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayın.

 

Related Posts