teraryum nedir nasıl yapılır
Bakım Rehberi, Teraryum

Teraryum Bakımı

Teraryum nedir?

Genellikle cam fanus ya da kavanoz benzeri dekoratif objeler içerisinde tasarlanan; bitki yetiştirme sistemlerinin genel bir adıdır. Teraryum bakımı ve ihtiyaçları, içerisindeki bitki çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

Teraryum hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Teraryum nasıl çalışır?

Teraryumun dibindeki su buharlaşarak cam fanusa çarpar. Tıpkı doğadakine benzer şekilde, cam fanus içerisinde nem oluşmaya başlar. Bitkiniz fanus içerisindeki nemi, ısıyı ve ışığı; gövdesi ve yaprakları ile alarak büyür.

Güneş/ışık oranı

Teraryuma gereken ışığı 2 türlü verebilirsiniz:

Güneş ışığı:

Teraryumu ışık alan bir yere yerleştirin. Fakat asla direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Güneş ışığı, camın etkisiyle konsantre şekilde fanus içerisine girer ve bitkilerinizin yanmasına sebep olabilir.

Işık kaynağı:

Teraryumu yandan ya da tepeden, harici bir ışık kaynağı ile aydınlatabilirsiniz. Işık kaynağının, bitkinize ya da yosun yüzeye 15 cm’den daha yakın olmaması gerekir. Aksi taktirde bitkiniz yanabilir.

Harici ışık kaynağı günde yaklaşık 8 saat açık kalmalıdır.

Harici ışık kaynağı ile bakılan teraryumları, ev içerisinde gölgede kalan, hiç güneş almayan yerlere koyabilirsiniz.

Sulama sıklığı

Teraryumunuzun daima nemli kaldığından emin olun. Fakat asla fazla sulamayın. Teraryumu koyacağınız yer ışıklandırma planınız netleştikten sonra izlemeye alın.

Kapalı teraryum sistemleri çok seyrek sulama gerektirir çünkü kendi içerisinde nemi hapsetme özelliğine sahiptir. Teraryumunuzun yeniden sulamaya ihtiyaç duyacağı süre; odanın ısısı, ışık kaynağının yoğunluğu, teraryum kapağının açılma sıklığı ve içerisinde yaşayan bitkilerin su ihtiyacına göre değişiklik gösterir.

Teraryumun en alt katmanında bulunan büyük çakıl ya da pomza taşları, suyun ihtiva edildiği bölümdür. Su seviyesinin bu bölümü asla aşmaması gerekir. Aşarak üstteki katmanlara suyun değmesi durumunda küflenme, mantarlanma ve koku oluşumu meydana gelebilir. Teraryumun bu katmanında su seviyesini görebiliyorsanız, teraryuma su eklemenize gerek yok demektir. Buradaki su tükenene kadar asla sulama yapmayın. Yosun ve bitkilerinizin üst kısmında nem ihtiyacı oluşursa spreyleme yöntemi ile yalnızca üst kısımları nemlendirip, yeniden teraryumu kapatabilirsiniz.

Sulama nasıl yapılır?

Teraryuma dip suyunu yavaş yavaş vermek gerekir. Verdiğiniz suyun dibe inmesini beklemeden fazlaca sularsanız, bir süre sonra su tamamen aşağı indiğinde fazla verdiğinizi farkedebilirsiniz.

Yanlışlıkla fazla su verdiyseniz, bir şırınga yardımıyla fazla suyu çekin.

Teraryumun üst kısmındaki yosun ve bitki gövdesini sprey ile sulama yaparak arada bir nemlendirebilirsiniz. Teraryumda kullandığınız bitkiler, yapraklarından ve gövdesinden sulanmayı seviyorsa bu işlemi uygulayın (örneğin: fittonia, bazı bonsai türleri, kurdele bitkisi..). Ancak bazı türler yapraklarından su almayı tercih etmezler. Bu bitkilerin bulunduğu teraryumlarda sprey sulama yaparken bitki gövdesini sulamadığınızdan emin olun (örneğin: tül kuşkonmaz)

Dükkanımızda Kişisel Teraryum Atölyesi veriyoruz. Bilgi almak için tıklayın.

 

0
Shares

İlginizi çekebilir