Salyangozlar

KATİL SALYANGOZ (ANENTOME HELENA)

Anentome Helena, bilimsel adıyla Clea Helena, diğer salyangoz türlerine karşı agresif davranış şekli nedeniyle akvayumcular tarafından “katil salyangoz” lakabını almıştır. Doğada en fazla 7cm’e ulaşabilir. Akvaryumcularda ise genellikle küçük boyutta katil salyangozlar bulunur ve bu türün boy alması uzun zaman almaktadır. Sarı kıvrımlı çizgileri ve güzellikleri nedeniyle masum görünürler, fakat çok yetenekli avcılardır.

Katil helenanın öldürme şekli acımasız görünse de, akvaryumlar ve doğal ortamlar için çok faydalı canlılardır. Akvaryumun, hızlı üreyen omurgasızlardan ve istenmeyen salyangoz türlerinden arınmasını sağlar. Akvaryumunuzdaki bitkileri afiyetle yiyen ve çok hızlı üreyen bu salyangoz türleri (physa marmorata, physa acuta gibi) akvaryumcular tarafından “adi salyangoz” olarak isimlendirilmiştir.

Katil salyangozlar kum altında saklanırlar. 2-3 güne kadar hiç çıkmadıkları görülebilir. Eğer akvaryuma yeni attığınız katil salyangozları bulamazsanız, endişelenmeyin.

Katil salyangozlar, diğer salyangoz türlerinin aksine çift cinsiyetlidir. Üremek için dişi ve erkek türlerinin birbirini bulması gerekir.

Eğer katil helenalarınızı üretmek istiyorsanız çok büyük olmayan bir tankta (max 20lt), onlar açısından canlı yem niteliğinde olan physa’larla beraber yaşamaya bırakın. Böylece sağlıklı kalacaklardır. Akvaryumunuz 25-27 derece ısısını sabit tutun. Üreme; iki cinsin birbirine yapışık kalması sonucu gerçekleşir. Dişi helana, gruplar halinde akvaryumun çeşitli bölgelerine yumurtalarını bırakır. Yumurtalar 2 hafta gibi bir zamanda tamamen açılırlar. Yeni doğan canlılar genellikle kum altına gömülerek mikroskobik canlıları tüketirler.

Katil helena nasıl avlanır?

helena_katil_salyangoz5

Katil helenanın önünde gezdirdiği bir borusu bulunur. Hem yön tayin etmede hem de avlanmada kullandıkları bu borular onları “katil” yapan silahlarıdır. Bu boruyu başka bir salyangoza saplar. Bu esnada zehirli bazı enzimleri boru yardımıyla salyangozun vücuduna enjekte eder. Bu enzimler diğer salyangozu zehirlerken, aynı zamanda katil helenanın emebileceği yumuşaklığa gelmesini sağlar. Yumuşayan düşmanını borusu yoluyla emerek tüketir.

Grup olarak avlanabilirler ve bu durum; kendi boylarından daha büyük olan salyangozlar için tehlike oluşturmaktadır.

Katil helena ile aynı akvaryumda beslenmesi riskli olan canlılar hangileri?

helena_katil_salyangoz3

Katil helena aslında istenmeyen salyangozları uzaklaştırmak; bitki ve diğer canlılarınızı kurtarmak için orada olsalar da, akvaryumunuzda yaşayan kiraz karides ve elma salyangozlar açısından da ne yazık ki risk taşıyan canlılardır.

Elma salyangoz her ne kadar daha büyük olsa da; katil salganyozun içlerinde güçsüz veya hasta olanları seçip, kendi yöntemi ile yavaş yavaş yemesi sık görülen bir durumdur. Bu nedenle elma salyangoz beslenen akvaryuma katil helena bırakmamanızı öneririz.

Kiraz karidesin katil helenaya yenik düşmesi çok sık görülmeyen bir durumdur, yine de risk taşır. Karidesiniz hasta, bitkin düşmüş bir haldeyken iri bir katil helena ona borusunu sağlayabilir ve zehrini enjekte etmeye başlayabilir. Veya kalabalık bir katil helena grubu kiraz karideslerinizden birini kenara sıkıştırabilir. Minik renkli dostlarımızın sağlığı açısından bu 2 türü de bir arada beslememenizi öneririz.

Related Posts