Salyangozlar

ELMA SALYANGOZU (POMACEA CANALICULATA)

Elma Salyangozu ya da diğer adıyla Apple Snail, Güney Amerika kökenli bir tatlı su salyangozu türüdür. Rengi sarı-kahverengi-yeşil aralığındadır ve bazılarının üzerinde çizgiler bulunur. Albino ve Golden türleri de vardır. Canlı rengi ve barışçıl karakteri sayesinde, farklı türler yetiştirmek isteyen akvaristler için iyi bir alternatiftir.

Elma salyangozun bakımı

Bakımı oldukça kolay bir türdür. Saldırgan olmayan bir çok diğer tatlı su canlısıyla birlikte yaşayabilir. Bitkisel beslenirler ancak akvaryumdaki bitkilere zarar vermezler. Bitkilerin çürüyen kısımları, bitkiler üzerindeki alg’ler ve bitkilerden kopan parçaları yerler. Ayrıca akvaryum dibinde biriken yemleri de yedikleri için; akvaryumun nitrat, su sertliği, pH gibi değerlerinin korunmasına yardımcı olurlar. Onlar için ideal su sıcaklığı 25 derecedir.

Elma salyangozun üremesi

Elma salyangozu diğer salyangoz türlerinden ayıran şey, cinsiyet ayrımıdır. 1 erkek, 1 dişi olmadan üreme gerçekleştiremezler.

Üreyebilecek olgunluğa erişmeleri için 2,5 cm çapına ulaşmaları gerekir. Üremeleri için en uygun zaman yaz ve bahar aylarıdır.

Su şartları uygunsa ve yeterli besin maddesi bulabiliyorlarsa çiftleşme gerçekleşebilir ve bunu gözlemleyebilirsiniz. Birleşme 10 ila 20 saat aralığında, yumurta dökmeleri ise 5 saate kadar sürebilir. Erkek elma salyangozlar, çiftleşmek için iri dişileri tercih ederler. Bunun sebebi daha fazla ve sağlıklı yavrular üretme istekleridir.

Suyun üst kısmına çıkarak 200 ila 600 yumurtayı birbirine yapışık halde bırakır. Burada önemli olan nokta bu yumurtaları nemli tutmaktır. Yumurtalar kurursa ölür, çok ıslanırsa da boğulurlar. Bu nedenle elma salyangozundan yumurta almak çok kolayken, yumurtaları hayatta tutmak zordur.

Elma salyangozu yaşam süresi

Ortalama 4 yıl yaşar. Daha düşük sıcaklıklarda yaşam süresi biraz daha uzayabilir; fakat 20 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaşayamaz.

Dikkat edilmesi gerekenler

Elma salyangozu akvaryumunun su seviyesi, tank yüksekliği ile eşit olmamalıdır. Elma salyangozlar yumurta bırakmak veya yiyecek aramak için su seviyesinin üzerine çıkarlar. Eğer tankın üst seviyesine kadar suyla dolu bir akvaryumunuz varsa, elma salyagozu bu esnada dışarı düşecektir.

Akvaryumdaki elma salyangozlarınızı her gün saymakta fayda var. Bu şekilde dışarı düşmüş olanları akvaryum çevresinde bulduğunuzda, yeniden tanka atabilirsiniz. Salyangoz, su dışındayken nemli kalabilmek için kendini hava almayacak şekilde kapatır ve bu onun bir süre daha hayatta kalmasını sağlar. 1 bazen 2 gün dışarda kalmış olmasına rağmen elma salyangozlar suya yeniden atıldıklarında yaşamaya devam edebilirler. Kendilerini kapattıkları bu konumdan, yeniden eski hareketliliğine dönmeleri biraz zaman alabilir. Suya atar atmaz hareketlenmeyen elma salyangozunuza zaman tanıyın.

 

Related Posts