Karidesler

KİRAZ KARİDES (NEOCARIDINA DENTICULATA)

Tatlı su akvaryumlarının minik, renkli, çalışkan işçileri kiraz karides; bakımı, ortam uyumlulukları, üreme kolaylıkları ve sağladıkları faydalar nedeniyle akvaristler tarafından en çok beslenen ve en çok tanınan karides türüdür.

Bu minik çalışkanların kökeni Güney Asya‘ya dayanır, vahşi formu Neocaridina heteropoda‘dır. İyi beslenen bir kiraz karides 3,5 – 4cm’e kadar büyüyebilir, fakat ne yazık ki türü gereği ömrü çok uzun değildir. En iyi ihtimalle 2 sene yaşam sürecektir. Neyse ki uygun şartlarda çok hızlı ürerler, yeni nesiller size eskilerin eksikliğini hissettirmeyecektir.

Barışçıl bir türdür. Küçük oluşu nedeniyle diğer türler tarafından yenme riski vardır fakat kendisi böyle bir tehdit asla oluşturmaz.

Arada sırada su içerisinde zıplayarak yükselseler de, kiraz karidesler çoğunlukla tabanda vakit geçirirler. Akvaryum tasarımı yaparken, aldığınız canlıların akvaryumun hangi bölgesini sahiplendiklerini bilmeniz önemlidir. Tamamı dipte yaşayan canlılardan oluşan bir tankın, orta ve üst seviyeleri boş kalacaktır.

Kiraz karidesler, izlemesi oldukça zevkli canlılardır. Zıpladıktan sonra kelebek gibi bir süre uçuşur, o esnada kollarını ve bacaklarını hızlı hızlı kıpırdatarak yüksekte kalma sürelerini uzatmaya ya da daha uzağa erişmeye çalışırlar. Çok sayıda kiraz karidesin olduğu bir tankta bu kırmızı-turuncu renkte sağdan sola uçuşan ufaklıkları izlemek, sizin o “anda” kalmanıza yardımcı olacak, en niyahetinde o anı huzurlu bir zamana dönüştürecektir.

Kiraz karides ne ile beslenir?

Neocaridina_denticulata_kiraz_karides_2

Genellikle akvaryumda bulunan bitkilerin yıpranmış kısımları ve sudaki mikroorganizmalarla beslenirler. Bu yönleri ile akvaryumlar için oldukça faydalıdırlar. Hiç durmadan bitkileri ve tabanı didikleyerek ölmeye yüz tutmuş tüm yaprak ve yosunları arındırır, üstelik bu esnada büyür ve gelişirler. Bol bitkili akvaryumlarda, karideslere özel ek bir yemleme yapmanıza pek gerek olmayacaktır. Yine de çeşitlilik açısından haftada bir haşlanmış ıspanak veya haşlanmış bezelye vermek faydalıdır. Ayrıca salatalık ve marul yemeyi de çok severler.

Tıpkı balıklar gibi, karideslerinizin de renklerinin canlanması için yem çeşitliliği önemlidir. Tankınızda yalnızca karides besliyorsanız, standart yem olarak sıkıştırılmış yosun tableti veya pul yem kullanabilir; arada bir haşlanmış sebzeler ile çeşitlendirme yapabilirsiniz. Sebzelerin yenmeyen kısımlarını sudan geri toplamalısınız. Haşlanmış sebzeler suyunuzu bulandırabilir. Kontrollü vermek gerekir. Çiğ sebzeleri ise tanka atmadan önce mutlaka yıkamalısınız.

Kiraz karidesler hem etçil, hem de otçul canlılardır. Sebze besinlerine ek olarak, sudaki mikroorganizmaları da yiyerek suyunuzu temizlemeye yardım edeceklerdir.

Kiraz karides nasıl bir ortamda yaşamalıdır?

Neocaridina_denticulata_kiraz_karides_4

  • Gelişmiş kiraz karidesler ısıtıcı kullanılmayan tanklarda rahatlıkla yaşayabilirler. Diğer tüm tatlı su canlıları gibi ani ısı değişimlerinden hasar görebilirler ancak mevsim geçişlerinden kolay kolay etkilenmezler. Yavrular biraz daha hassas olabilir ve çok soğuk geçen kışlardan etkilenebilirler. Ayrıca soğuk suda üremezler. İdeal su sıcaklığı ise 22-23 derecedir.
  • Dinlendirilmiş su ya da içme suyu kullanılmalıdır.
  • Bol bitkili tanklarda beslenmelidirler. Başka türlerin de olduğu akvaryumlarda bitkileri kamuflaj olarak da kullanacakları için bu durum onlar için değerlidir. Daha çok su üstü bitkileri severler, yine de diğer türlerle çeşitlilik sağlanabilir.
  • Agresif ve etobur türlerle aynı tankta bakılmamalıdır. Bazı tetra türleri, lepistesler, salyangozlar ile aynı tankta yaşayabilirler. Eğer üretmek için kiraz karides bakıyorsanız, en iyisi aynı tankta yalnız kendi türünü barındırmaktır.
  • Bir kaç tane kiraz karidesi beslemek için 5-10 lt’lik tanklar yeterlidir. Fazla sayıda kiraz karidesi beslemek için, karides başına 1,5 – 2 lt olarak hesaplama yapabilirsiniz.
  • Karides bakılacak olan tankta mutlaka filtrasyon olmalıdır.
  • Sudaki nitrat ve amonyak değeri 0 olmalıdır. Bu değerlerden birinin yükselmesi durumunda karides ırkınızda kayıplarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ilk etkilenecek canlılar karidesler olacaktır. Bu yönleriyle, akvaryumdaki diğer canlılara bir alarm niteliği taşıdıklarından faydalıdırlar.

Kiraz karides yavrularıma zarar vermeden su değişimi nasıl yapabilirim?

Sadece kiraz karides yavruları değil, aslında yavrulu tüm tanklar için düşündürücü bir işlem olsa da, aslında basit bazı yöntemlerle bunu kolayca halledebilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, dip çekmek için kullandığınız hava hortumunun tanka soktuğunuz ucuna, lastik yardımıyla bir kadın çorabı germektir. Bu sayede minik yavrulara zarar vermeden su değişimi yapabilirsiniz.

Kiraz karideslerin cinsiyetleri nasıl ayırt edilir?

Erkekler biraz daha ufak ve renkleri daha solgundur. Ayrıca dişilerin karın bölgesi biraz daha tombul ve kavisli bir yapıya sahiptir.

Kiraz karidesler ne zaman kabuk değiştirirler?

Neocaridina_denticulata_kiraz_karides_3

Su şartlarınız iyiyse ve karidesleriniz mutluysa, sık sık kabuk değiştirirler. Bu çok normal ve pozitif bir durumdur.

Karides, çıkardığı kabuğu sonradan yiyerek kabuktaki besinden faydalanır ve bu kaynak onun için çok faydalıdır. Dolayısıyla bu kabukları çıkarmanıza gerek yok.

Kabuğunu yeni atmış olan karides, yüzeyi yeniden sertleşene kadar ortalarda çok görünmeyebilir. Genellikle kamufle olarak bu gelişimin tamamlanmasını bekler. Bu da normal bir davranıştır, karidesiniz eskisi gibi ortalarda görünmüyorsa bir yerlerde eski kabuğuna veda etmiş olabilir 🙂

Sakura karides nedir?

Sakura ile kiraz karides aslında aynı canlılardır. Kiraz karideslerin en iyi renkte ve en sağlıklı olanları üretilerek sakura karidesler elde edilir. Sakura karidesler, kısa bir anlatımla, kiraz karideslerin seçilerek üretilmiş özel türleridir diyebiliriz. Siz de kiraz karideslerinizin üremesine uygun ortam sağlayıp, sakura karidesler elde edebilirsiniz.


Özetle, çok dayanıklı ve izlemesi çok zevkli canlılardır. En büyük zayıf noktaları nitrat ve amonyak düzeyidir. Neyse ki bol bitkili akvaryumda bu değerlerin yükselmesi daha zordur. Bu da onları doğal olarak bu tehlikeden korur. Yine de akvaristin bu önlemi alması gerekebilir.

 

 

Related Posts