Akvaryum

AKVARYUM İLE TANIŞIN

Denizlerde, su birikintilerinde, göllerde, nehirlerde milyonlarca farklı canlı yaşar. Evlerimizde, bu canlılardan ancak bir kısmına elverişli yaşam alanları sağlayabiliriz. Biz de Sutopya’da, küçük veya orta boy tanklarda bakılabilen tatlı su balıklarının bir kısmını sizlere sunuyoruz.

Akvaryum hobisi hem siz, hem de çevreniz için bulaşıcıdır! 🙂

Daha önce başlamamış olanlar için uyaralım 🙂 Akvaryumunuzdan keyif almaya başladıktan sonra kısa bir süre içerisinde kendinizi; balık türlerini latince isimleriyle bilen; su, ışık, karbondioksit değerlerinden anlayan; hangi balık türleri aynı akvaryumda yaşayabilir öğrenmiş; şu anda bilmediğiniz daha bir çok teknik detaya hakim şekilde ve hatta arkadaşlarınıza ve ailenize de akvaryum hobisini aşılıyorken bulabilirsiniz 🙂 Çünkü canlıların, sizin onlara sağladığınız bir “doğal yaşam alanı kopyası”nda büyümelerini, çoğalmalarını, hastalanıp-iyileşmelerini, acıkmalarını, sizinle iletişim kurmalarını, hatta öğrenebildiklerini görmek, izlemek ve onları anlamak oldukça keyiflidir.

Televizyon izlemeye göre çok daha interaktif ve “gerçek” olan bu deneyimi en elverişli şartlarda organize ettiğinizde, olabilecekler size mucize gibi gelebilir 🙂 Akvaryumdaki balığınız acıktığında, siz yanından geçerken size su fışkırtabilir mesela 🙂 Akvaryum camında elinizi gezdirdiğinizde hareketinizi bire bir takip eden bir sürünüz olabilir.

Onların mutluluğunu, şartların uygun olup olmadığını, bir yerde hata yapmış olup olmadığınızı onları izleyerek anlayabilirsiniz. Fakat tabii ki, her şeyi keşfetme yoluna gitmektense, bazı bilinen gerçekleri göz ardı etmemek en sağlıklısı olur 🙂

Related Posts