Akvaryum Hikayeleri

Dragon Empire

40x20x20 nano tank içerisine, dragon kayası ve cuba bitkisi ile aquascaping yapacağız. Bu hikayenin ismi Dragon Empire.

Bu akvaryum için kulladığımız malzemeler:

 • 40x20x20 extra clear tank
 • Volkanik tüf
 • Aqua soil
 • Dragone stones
 • Bitki kök gübresi (opsiyonel)
 • Bitki gübresi
 • Cuba tohumu (hemianthus callitrichoides cuba)
 • Şelale filtre
 • 7w led aydınlatma x2
 • CO2 (mini difüzör ile)
 • Dinlendirilmiş musluk suyu

Bu mazemelerden sipariş vermek için bizimle iletişime geçin: [email protected] veya 0216 3371111

03.06.2017 – Kurulum

Tankı temizliyoruz ve taban malzemelerini hazırlıyoruz.

 

Dragon stone, aquascaping için çok iyi bir doğal materyal. Elimizdeki parçaları, üzerindeki girinti-çıkıntıları kullanarak puzzle gibi birleştireceğiz. Delikli yapısı bu birleştirme sürecinde avantaj olduğu gibi, aynı zamanda hardscape’e iddialı bir görüntü de veriyor.

 

En alt katman olan volkanik tüf’ü, yaklaşık 1,5 cm kalınlığında olacak şekilde tüm tabana yayıyorum. Eğimli bir taban düşünüyorsanız, tasarımda yokuşlar ya da tepeler olacaksa, bu katmanı da ona göre yerleştirmeniz gerekir. Biz şu anda hafif engebeli (doğal bir görüntü açısından) ama temelde düz bir taban hazırlıyoruz.

Yeri gelmişken değinelim. Volkanik tüf, magmanın, yeryüzüne çıkarken sertleşmesi sonucu oluşan kayaların, genellikle bezelye büyüklüğünde kırılmış parçacıklarına deniyor. İçerisinde; potasyum, magnezyum, demir, sodyum gibi mineraller barındırıyor. Hem suyu zenginleştiriyor, hem de pH’ını dengeliyor.

 

Volkanik tüf üzerine yaklaşık 7-8 cm arayla, yarımşar tablet bitki kök gübresi yerleştiriyorum. Tablet formdaki bu gübre, su bitkisinin ihtiyaç duyduğu besinleri içeriyor. Dolayısıyla bitkilerin dengeli ve sağlıklı büyümesini sağlıyor. Kök gübresinden ayrı olarak, bitki gübresi de kullanacağım için bu biraz ekstra oluyor. Kök gübresi bulamıyorsanız, sadece bitki gübresi ile de benzer bir sonuç alabilirsiniz.

 

Şimdi tabana aqua soil dökmeye başlıyorum. Diğer yazılarda da bahsettik ama tekrar etmekte fayda var; aqua soil bitkilerin gelişimini destekleyen, doğal asitler ve besinlerle zenginleştirilmiş harika bir taban malzemesi. Bir halı bitkisi kullanacaksanız ve risk almak istemiyorsanız, o zaman mutlaka aqua soil ile çalışmanızı öneririz.

 

Bitki gübresi de kullanacağım için tüm aqua soil’i tek seferde doldurmuyorum. İnce bir katman aqua soil attıktan sonra, bitki gübresini serpiştiriyorum. Finali yine bir layer aqua soil ile yapıyorum.

Tüm gübrelerin toprak altında kalması gerekiyor. Biz şu anda katman katman ilerledik ama kök gübresi ile bitki gübresini aynı zamanda koyup, hepsinin üzerini tek seferde aqua soil ile de kaplayabilirsiniz.

 

Taban hazır. Şimdi hardscape’e geçiyoruz. Parçaları önce ayrı bir yerde birleştirerek genel düzene karar veriyoruz. Bu bölüm uzun sürebilir. Eğer bir türlü karar veremiyorsanız endişelenmeyin. Bu tasarım süreci bazen akar gider, bir çırpıda hoşunuza giden sonuca ulaşırsınız. Bazen de tıkanır kalırsınız. Böyle olursa işe ara verip, tasarım yaptığınız alandan uzaklaşıp, bir süre sonra geri dönüp tasarımın son haline yeni bir gözle bakmakta fayda var. Hataları daha net görmenize ve daha hızlı çözüm bulmanıza yardımcı olur.

Bazen de akvaryum dışında yaptığınız tasarımı su içerisine taşırken, tamamen farklı bir ilham gelir ve ortaya bambaşka bir görüntü çıkar. Bunlar sadece aquascaping’te değil, her tasarım sürecinde yaşanan tamamen normal durumlar.

Önce büyük parçalarla kaba iskeleti oluşturuyoruz. Sonra ufak parçalarla tasarımın bütünlüğünü ve dengesini oturtuyoruz. Küçük parçaların tamamını akvaryum dışındaki egzersiz esnasında yerleştirmenize gerek olmayabilir. Gidişattan memnunsanız ve major parçalar yerini bulduysa, kayaları akvaryuma aktarabilir ve gerisini akvaryum içerisindeyken halledebilirsiniz.

 

Şu kısım önemli; su doldurmaya başladığınızda hardscape’iniz yere iyice tutunmuş, güçlü duruyor olmalı. Kayaları ayakta ve istediğiniz eğimde tutacak denge parçalarını, su doldurmadan önce mutlaka yerleştirmiş olun -ki sonradan tasarım dağılmasın. Biz taban bitkisini tohum olarak ekeceğimiz için, tohumlar yeşerene kadar akvaryuma su doldurmayacağız. Ama tasarım biter bitmez su doldurulmasında sakınca olmayan donanımlar da olabilir.

 

Hardscape tamamamlandı. Şimdi cuba (hemianthus callitrichoides cuba) tohumunu 1 cm2’ye 2-3 adet düşecek yoğunlukta serpiştiriyorum. Tohumlar filizlenene kadar akvaryuma su doldurmayacağız. Aynen teraryum gibi ağzını streç film ile kapatıp, ışıkla destekleyip filizlenmesi için 4-5 gün kadar bekleyeceğiz.

 

Her şey hazır gibi. Akvaryum camlarını içten ve dıştan iyice temizleyelim.

 

İşte nano tankımız hazır. Burada yaklaşık 20 parça dragon stone kullandık. Ama gördüğünüz gibi, sanki 2 büyük parça varmış gibi duruyor. Naturel görüntüyü yakalamamız, parçaları doğru mix’lediğimizi gösteriyor. Herhangi bir kaya türü ile aquascaping yaparken, kayaların üzerindeki girinti-çıkıntıların yönelişlerini dikkate almanız çok önemli. Bir parçanın üzerindeki desenler sola doğru gidiyorsa, ona iliştireceğiniz başka bir parçanın desenleri yukarı doğru gidiyor olmamalı. Eğer bütünleşik bir görüntü elde etmek istiyorsanız tabii ki. Tamamen farklı bir bakış açısıyla, zıt desenleri bir arada kullanarak farklı bir iş de yapılabilir, neden olmasın.

Streç filmle akvaryumu kapattıktan sonra, 2 adet 7w led aydınlatmanın altına koyacağız. Tek bir aydınlatma da kullanabilirsiniz, 12-15w civarı olabilir. Elinizde veya temin edebildiğiniz yerde hangisi varsa. Filizlenme döneminde ışığı yoğun kullanacağız, günde 20 saat kadar. Tanka su doldurduktan sonra günde 8 saat düzenine geçebiliriz.


08.06.2017

Taban bitkisi yeterli gürlüğe ulaştı. Artık tanka su doldurabiliriz.

Bu 4-5 gün içerisinde neler yaptık: Her gün streç filmi açtık, tüm tabanı ve kayaları su püskürterek ıslattık ve streçi yeniden kapattık. Streçin hava geçirmediğinden emin olun. İçeride nemin hapsolması açısından önemli. Tek kat streç iyi tutmaz. Biz genelde 3 kata kadar sağlamlaştırıyoruz. Akvaryumu her açtığınızda yeniden streçlemenize gerek yok. Streçi düzgün bir şekilde bir tarafından kaldırıp, bakımınızı yapıp sonra aynı streçi yeniden kapatabilirsiniz.

CO2 difüzörümüzü akvaryuma yerleştireceğiz ve gaz bağlantısını yapacağız. Biz tek kaynaktan dükkandaki tüm sistemlere CO2 dağıttığımız için difüzörü de bu sisteme bir bağlantı parçasıyla ekleyeceğiz. Eğer taban bitkisi bakmak istiyorsanız CO2 tüp almanız şart diyebilirim. CO2 tabletler de satılıyor, ancak tüp kadar verimli olmuyorlar. Cuba gibi bitkiler, düzenli CO2 ihtiyacı olan türlerdir. Bu CO2 tüplerinin ufak, ev tipi olanları da mevcut.

 

Dinlendirilmiş musluk suyu ile akvaryumu dolduruyoruz. Musluk suyunun değerleri, su canlıları açısından daha verimli, ancak en az 3 gün bekletilmiş olmalı. Eğer dinlendirilmiş suyunuz yoksa içme suyu da kullanabilirsiniz.

Basıncının azalması ve bitkilere zarar vermemesi için, suyu kayaların üzerine çarptırarak dolduruyoruz. Fazla yüksekten dökülmemeli ve fazla tazyikli olmamalı.

 

Su doldurma işi tamam. Şelale filtre bağlandı ve akvaryum hazır. Su henüz oturmadı. Yarın çok daha berrak görünecek.

Bu tankta hangi tür canlı yaşayacağına henüz karar vemedim. Başta neon diye yola çıkmıştım ama şimdi kafamda alternatifler var. Şimdilik bu haliyle bir süre bekleyecek.

 

Devam edecek…


Her akvaryumun bir hikayesi var. Hangi boyda bir tanka, hangi malzemeler ile akvaryum kuruyoruz, hangi kayaları ve bitkileri kullanıyoruz, hangi canlılar yaşayacak, nasıl bir yaşam alanı olacak..

Kurduğumuz akvaryum, teraryum ve wabi-kusaların yaşamaya devam eden hikayelerini, fotoğraflarla anlatıyoruz ve deneyimimizi sizinle paylaşıyoruz.

Related Posts