Akvaryum Hikayeleri

Cuba-Cube

Cuba (Küba) taban bitkisiyle küp bir tanka akvaryum kuracağım. Bu yüzden hikayenin ismi Cuba-Cube.

Bu akvaryum için kullandığım malzemeler:

 • 30x30x30 extra clear tank
 • Aqua soil
 • Ağaç fosil
 • Bitki kök gübresi
 • Anubias bitkisi (anubias barteri nana)*
 • Balansae bitkisi (cryptocoryne balansae var.)
 • Cuba tohumu (hemianthus callitrichoides cuba)
 • Şelale filtre
 • 7w led aydınlatma x2
 • CO2 (mini difüzör ile)
 • Dinlendirilmiş musluk suyu
19.05.2017 – Kurulum

Elimdeki büyüklü-küçüklü ağaç fosil kaya parçalarını çalışma alanıma yayıyorum.

 

Tabanda yalnızca aqua soil kullanacağım. Aqua soil, organik asitler ve besinlerle zenginleştirilmiş, sucul bitkilerin kök gelişimini destekleyen harika bir taban malzemesi. Akvaryumda farklı, teraryum ve wabi-kusa’da farklı avantajları ve kullanım şekli var. Hatta kokedama köklerinde bile kullanıp, iyi sonuç aldığım bir malzeme. Küçük kil toplarına benzer bir yapısı var. Suyu bulandırmıyor ve pH’ını düşürüyor. Hardscape’in tabana iyi nüfuz etmesini sağlıyor, yani iyi bir taşıyıcı. Aynı zamanda bitkiler için de çok faydalı.

 

Tabanı oluşturduktan sonra, hardscape’i yerleştirmeye başlıyorum. Önce büyük kayalarla ana formu oluşturup, sonra daha küçük destek taşlarını yerleştirmeye başlıyorum. Hardscape, aquascaping’in en temel unsuru. Hardscape hazırlarken, elinizdeki malzemelerin şekli, boyutu, akvaryumun hacmi, içerisinde yaşayacak olan canlılar gibi bir çok kriteri göz önünde bulundurmalısınız. Kullanacağınız malzemeyi de buna göre seçmelisiniz. Örneğin, kayalara sürterek yüzen bir balık türü ile, sivri köşeleri ve keskin kenarları olan bir kaya türü kullanamazsınız.

Ben anubias kullanacağım için, ağaç fosil kayaları bazı noktalarda üst üste bindirerek, anubias köklerini sıkıştırabileceğim alanlar yaratacağım. Ayrıca, taban bitkisi ekeceğim için, ön tarafta bu bitkiyi yeşertecek geniş bir açık alan bırakmayı da düşünüyorum.

Aquascaping nedir, temel aquascaping prensipleri nelerdir, öğrenmek için bu yazıyı okumalısınız.

 

Hardscape kabaca oluşmaya başladı. Şimdi küçük desteklerle hem yapıyı sağlamlaştıracağım, hem de tasarımı kuvvetlendireceğim.

 

Kayaların aralarına yerleştireceğim bitki “anubias barteri nana”. Yavaş büyüyen fakat çok kuvvetli bir bitkidir. Hemen her koşula ayak uydurabilir. Kalın yaprakları sayesinde otçul balıklar tarafından bile zarar görme ihtimali azdır. Baharda beyaz harika bir çiçek açıp sizi büyüleyebilirler. Anubias için ışık dengesi önemlidir, çünkü fazla ışık aldığında kalın yapraklarında yosunlanma oluşur. Akvaryumda yosun yiyici bir canlı bu işe çözüm olabileceği gibi, ışık düzenini iyi ayarlamak da uzun vadede bitki için sağlıklı olur.

Anubias’ları yerleştirmeye başladım. Anubias tabana ekilen bir tür değil, bu nedenle köklerinden kayalara sıkıştırıyorum. Anubias’ların köklerini gömerseniz bitki büyük ihtimalle çürüyecektir.

 

Anubias’ları tamamladım. Taban bitkisi olarak kullanacağım “hemianthus callitrichoides cuba” tohumlarını ekmeye başlamadan önce, tabana, yaklaşık 8-10 cm arayla yarımşar tablet olacak şekilde “bitki kök gübresi” yerleştiriyorum. Ardından gübrelerin üzerine bir kat daha aqua soil ekleyerek üstlerini örtüyorum.

 

Şimdi tabana tohum ekimi yapmaya başlıyorum. Bu kısım önemli; bitkiyi hazır köklenmiş şekilde dikmiyorum, tohum olarak ekiyorum. Daha sonra yayılacakları için 1 cm2’ye 1-3 adet düşecek yoğunlukta serpiştiriyorum. 4-5 gün içerisinde taban yüzeyinde bitkilenmeyi göreceğiz. Çünkü tohumun filizlenme döneminde ışığı daha yoğun kullanacağım, günde 20 saat kadar.

Taban bitkilerim çıkana kadar bu akvaryuma su doldurmayacağım, yalnızca streç film ile kapatıp tabana su vereceğim. Anubias’ın buna dayanabileceğini biliyorum ama akvaryumun en arka katmanına 3 kök halinde ekeceğim “cryptocoryne balansae”lerin dayanabileceğinden pek emin değilim. Yani bu kısım biraz deneysel. Eğer kurtaramayacaklarını hissedersem tanktan çıkaracağım. Şimdilik devam.

 

Tüm bitkilendirme işleri tamamlandı. Şimdi tüm tabanı, kayaları ve tüm bitkileri su püskürterek iyice ıslatıyorum. Ardından akvaryumu streç film ile kapatıyorum. Böylece nem içeriye hapsoluyor.

 

Ve işte sistemi çalıştıracak olan son ve en önemli dokunuş: ışık. Tankın üst kısmında olabildiğince geniş bir alanı kaplayacak şekilde 2 led aydınlatmayı yanyana kullanıyorum. Özellikle taban bitkisinin dengeli büyümesi için, tankın tüm hacminin eşit ışık almasını istiyorum. Akvaryum oturduktan sonra duruma göre birini kaldırabilirim, bakacağız. Fakat çift led ışık gayet şık durdu.


25.05.2017

Kurulum üzerinden 6 gün geçti. Ağaç fosil kayaların duruşunda içime sinmeyen bir kısım vardı, ön sağ taraf. Bu kısmı düzenlemek için anubias’ları akvaryumdan çıkardım. Kayaları yeniden yerleştirdim, küçük parçalarla desteği biraz daha arttırdım. Hardscape bu haliyle daha iyi oldu.

En arka tarafa 3 kök ektiğim “cryptocoryne balansae”ler, susuz akvaryumda beklediğimden çok daha iyi performans gösterdi. Bitkiler iyi durumda. İçerideki nemi korumak için, streç filmi açtığımda akvaryuma bolca su püskürtüyorum. Tekrar akvaryumu kapattığımda, ışığın yardımıyla nem içeride her noktaya ulaşıyor.

 

Fotoğraf çekmek için akvaryumu havalandırıp nemin uçmasını sağladım. Normalde camlardan aşağı akan sular nedeniyle içerisi net görünmüyor.

 

Ve “hemianthus callitrichoides cuba” tohumları çoktan yeşermeye başladı. Taban bitkisinin gelişimini izlemek, bu işin sanırım en zevkli kısımlardan biri.


01.06.2017

Taban bitkisinde bazı bölgelerde boşluklar farkettim ve buralara tohum ektim. Bu tohumların yeşermesini beklediğim için akvaryuma hala su doldurmadım. Tahminimce 3 gün daha bu şekilde kalacak.

Her gün akvaryumu açıp, bolca su püskürtüp, kontrollerimi yapıp yeniden kapatıyorum. Günde 20 saat ışıkla taban bitkisinin gelişimini “boost”luyorum. Görüşmek üzere.


05.06.2017

Cuba tüm zemini istediğim şekilde kapladı. Taban ile kayalar arasındaki geçişi yumuşatmak amacıyla kayaların üzerine de tohum serpmiştim. Onlar da yeşerdi ve görsel olarak akvaryum iyice oturdu.

*Bu akvaryuma anubias koymaktan vazgeçtim. Anubias görsel olarak baskın bir bitki. Tankım küçük ve cuba’nın görüntüsü yeterince tatmin edici. En arkada bir kaç balansae tutmaya devam ediyorum.

Ve artık akvaryumun suyunu dolduruyorum. Su belirli bir seviyeye çıkana kadar, basıncın ortama zarar vermemesi için bir kayanın kenarına çarparak akmasını sağlıyorum.

 

İyice dolduktan sonra hortumu yukarıdan tutmaya başlıyorum. Suya oksijen pompaladığından, bu aşamada bolca kabarcık çıkması iyi bir şey.

 

Tankın hacmine uygun bir şelale filtre bağladım. Akvaryumun ışığını yerleştirdim. Su şu anda bulanık. Oturduğunda yeni bir fotoğraf paylaşacağım.


06.06.2017

Şu anda bu durumdayız. Su iyice oturdu, tertemiz bir görüntü var.

 

Devam edecek…


Her akvaryumun bir hikayesi var. Hangi boyda bir tanka, hangi malzemeler ile akvaryum kuruyoruz, hangi kayaları ve bitkileri kullanıyoruz, hangi canlılar yaşayacak, nasıl bir yaşam alanı olacak..

Kurduğumuz akvaryum, teraryum ve wabi-kusaların yaşamaya devam eden hikayelerini, fotoğraflarla anlatıyoruz ve deneyimimizi sizinle paylaşıyoruz.

Related Posts