Akvaryum Bitkileri

HYGROPHILA

Hygrophila, 80 ila 100 arası alt türü olduğu bilinen, akvaryumlarda yaygın kullanılan Ayıpençesigiller (Acanthaceae) familyasından bir bitki türüdür. Kökeni Asya’dır.

Familyasında, sucul bitki cinsleri barındıran yalnızca 2 türden biridir (diğeri Justicia). Homomorfik (bir kök üzerindeki tüm yapraklar aynı formda) veya heteromorfik (bir kök üzerindeki yapraklar farklı formda) olabilir.

Su yüzeyine kadar uzar hatta sudan dışarı taşarlar. Türkiye’de kolay bulabildiğimiz türlerinin bakımı genellikle çok kolaydır. Orta veya yüksek ışık değerlerini severler. Hızlı büyüme özelliğine sahiptir. Bu tip özellikleri ve gösterişli yapraklarıyla, hobiye yeni giriş yapmış akvaristler için çok uygun bir seçimdir.

Köklü bir bitkidir. Köklerin gelişimi için minimum 5cm kum kalınlığına ihtiyaç duyar. 5-10cm arası idealdir. Kumun çok ince olması, köklerin sudaki besinleri alamamasına sebep olur bu nedenle 3mm kalınlığında kum kullanmak uygun olacaktır.

Hızlı büyüdüğü için budamaya elverişlidir. Budanan kısımlar yeniden kuma gömüldüğünde kısa sürede kök oluşturur ve çoğalırlar.

Akvaryumcularda en çok bulunan Hygrophila türleri Limon, Çınar, Zeytin isimleriyle satılırlar. Bu isimleri, ağaçların yaprakları ile gösterdikleri benzerlikten almışlardır 🙂 Bu türleri biraz daha detaylı inceleyelim:

Hygrophila Corymbosa (Limon)

Hygrophila-corymbosa

Limon ağacına benzer yaprakları nedeniyle bu ismi almıştır. Güney Doğru Asya kökenlidir, ancak tüm tropikal sularda ve akvaryumlarda yaşayabilir. İyi aydınlatılmış ve besin değeri yüksek bir tankta daha kolay büyüyecektir. Olmasa da olur fakat organik gübre ve oksijen desteği ile bu bitkiyi çok daha gösterişli ve güçlü hale getirebilirsiniz.

Genellikle eğik olarak durdukları için, daha iyi bir görüntü elde etmek için grup halinde dikilebilir.

Hygrophila Polysperma Ceylon (Zeytin)

Zeytin-Hygrophila-Polysperma-Ceylon

Yaprakları ışığa yaklaştıkça kırmızımsı bir renk alan ve yapraklarının şekilleri zeytin ağacı yapraklarına benzeyen türdür. Işık güçlendikçe, yapraklarındaki renklenme de artacaktır. Budamaya elverişlidirler ve diğer Hygrophila’lar gibi Zeytin de çabuk köklenir ve çoğalır. Bakımı oldukça kolaydır. Su yüzeyine kadar uzar ve gürleşirler. Akvaryum yerleşiminde genellikle orta plan bitkisi olarak kullanılır.

Hızlı büyümesinden ötürü sudaki besinleri çabuk tüketir ve bu nedenle yosunlanmanın önüne geçmek için de kullanılır.

Hygrophila Difformis (Çınar)

cinar-hygrophila-Difformis

Yapraklarının şekli çınar ağacınınkine benzer. Hızlı büyüyen diğer türleri gibi, akvaryumun özellikle ilk safhalarında besin dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve yosunlanmayı önler. İleri safhalarda, çok besin tüketiyor olmasından ötürü bazı diğer bitki türlerini güçsüz bırakma tehlikesi vardır.

Diğer Hygrophila’lardan farklı bir görüntüsü vardır. Yaprakları daha ince, daha çalımsı bir formda ve yeşilliği can alıcıdır.

Kök yapısı çok kuvvetlidir. Bu nedenle kum yüksekliği çok önemlidir. Yer değiştirmeye çok elverişli bir bitki değildir. Mümkünse en baştan, gelişimini de hesaplayarak yerini belirleyip, uzunca bir süre değiştirmemek bitkiniz için en elverişlisi olur. 60cm’e kadar uzayabilir.

Related Posts