Akvaryum Bitkileri

ELODEA

Elodea çok dallı, sık bulunan ve uzun ömürlü bir bitkidir. Parçaları suda süzülerek büyür. Eğer akvarymunuzda dik şekilde durmasını istiyorsanız kuma gömebilir veya bir taşa bağlayabilirsiniz. Ancak besinini kumdan değil, gövdesinden alacaktır. Kuma gömülen kısmı ışık ve besinden yoksun kalacağı için, mümkün olan en küçük kısmını gömerek bitkiyi dikleştirmek en verimlisi olur. Çünkü gömülü olan kısmı bir süre sonra kaybedebilirsiniz.

Budayarak çoğaltmak oldukça kolaydır. Koparmadan, düzgünce keserek bir parçasını ayırırsanız, bu parça da büyümeye devam edecektir.

Su yüzeyine ulaştıktan sonra yana doğru uzar veya alt kısımlarında yana doğru dallar verdiği görülebilir. Uzamasını istemediğiniz bölümleri budayarak akvaryumdan çıkarabilirsiniz.

Parçalanan kısımları, mikro ve makro omurgasızlar için enfes bir besin kaynağıdır. Doğada balıklar da bu omurgasızlarla beslenir. Bu anlamda Elodea besin zincirinde ve su altı dünyası döngüsünde çok önemli bir besin değeri taşımaktadır.

Su dengelemek konusundaki marifeti; akvaryumda diğer bitkilere oranla çok fazla Elodea oluşmaya başladığında bir tehlikeye dönüşebilir. Diğer bitkilerin ihtiyacı olan besini de kendisine çekerek diğer bitkilerin güçsüz kalmasını sağlayabilir. Bu nedenle kontrollü şekilde büyütülmesini öneririz.

Suda süzülen bir bitkidir. Akvaryumlarda çiçek açtığı pek görülmez ancak doğada; beyaz ve bitkinin su yüzeyinde kalmasını sağlamak amacıyla üzeri kaygan bir yağla kaplı taç yaprakları olan çiçekler açabilir.

Hydrilla ve Egeria ile sık sık karıştırılan bir türdür. Elodea’nın her bir boğumundan 3 adet yaprak çıkmaktadır. Hydrilla’da yaprak sayısı 5, Egeria’da ise 4’tür.

elodea_drw

Related Posts