Akvaryum Bitkileri

ECHINODORUS BLEHERI

Echinodorus Bleheri hızlı büyüyen, sağlam kökleri olan, gösterişli bir yeşil tonuna ve yaprak şekline sahip, akvaristler tarafından bolca tercih edilen bir akvaryum bitkisidir.

Anavatanı Güney Amerika, Küba, Bolivya ve Brezilya’dır.

Geniş alanlara uygun bir türdür. Kendisini en verimli şekilde göstereceği ve yetişeceği tanklar 100lt ve üzeri olanlardır. Hızlı büyürler ve çoğalırlar. Boyları 40-50cm’ye kadar ulaşabilir. Küçük akvaryumlarda bile büyüme eğilimi gösterdiği için, diğer canlıların hareket alanını daraltır, bu nedenle küçük akvaryumlar için uygun değildir.

Kökleri kuvvetlendikten sonra, dallarını ayırarak yeniden kuma gömerseniz yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Bir süre sonra akvaryumunuza sığmayacak noktaya gelebilirler fakat akvarist arkadaşlarınıza hediye etmek için her zaman iyi bir seçimdir.

Bazen köklerini de budamak gerekebilir. Bazı kökler 50cm’e kadar uzayabilir. Yılda bir ya da iki defa, bitki budama ve su değişimi esnasında dallar dışında uzun kökleri de budayarak yeniden ekim yapılabilir. Kökleri çok yoğun bir bitki olduğu için akvaryum tabanını kaplayabilir.

Echinodorus Bleheri, Chiclid (Ciklet) türleriyle mükemmel uyumludur. Ancak Ciklet tankına ekilen bitkinin solgun yaprakları ve zayıf kökleri olmaması gerekir. Bu durumda Ciklet bitkiye zarar verebilir.

O kadar güçlü ve sağlam bir bitkidir ki, çok ışık almayan akvaryumlarda bile yaşayabilir. Eğer akvaryumunuz evinizin ışık almayan bir köşesinde ise ve yüksek ışıktan hoşlanmayan balıklar ya da canlılar besliyorsanız bitki olarak Echinodorus Bleheri doğru seçim olacaktır.

Optimum büyüme için her ne kadar su seviyesinin yaprak boyunu aşması gerekse de, bu bitki aslında suya yarı gömülü şekilde bile yaşayabilir. Bu nedenle, sık sık sprey ile su desteği verilen ve taban su yüksekliğinin çok alçak tutulmadığı Wabi-Kusa‘lar için de uygun bir tercih olabilir.

Akvaryum tasarımınız için merkez alanda konumlandırabileceğiniz bir bitkidir.

Gevşek substrat, Echinodorus Bleheri için daha uygundur. Çok ince kum kullanmamak gerekir. Küçük çakıllar ya da kuvarz kırıkları bitkiniz için iyi bir altyapı oluşturacaktır.

Su değişiminden sonra bir kaç hafta boyunca, haftada bir eklenen demir bakımından zengin su gübresi veya kök gübresinden yeterli besini alacak, karbondioksit desteğine bile ihtiyaç duymadan harika sonuçlar verecektir.

Related Posts