Akvaryum Bitkileri

CERATOPHYLLUM DEMERSUM (TİLKİ KUYRUĞU)

Ceratophyllum Demersum; Coontail, Seratofilum gibi isimlerle de anılmasının yanında akvaryumcularda “tilki kuyruğu” ismiyle bulabileceğiniz çiçek de verebilen bir su bitkisidir. Doğal ortamı Kuzey Amerika’daki bataklıklar, nehirler ve göllerdir. Ayrıca bazı Avrupa ülkeleri ve Tazmanya’da da yaşam alanları vardır.

Tilki kuyruğu, pet shop’larda rahatlıkla bulunabilen, yetiştirmesi kolay bir bitki türüdür. Farklı su değerlerine ve ısısına toleransı çok yüksektir.

Bazı akvaristler, üreme dönemi akvaryumlarında bu bitkiyi nitratı absorbe etmesi ve yoğun dalları ve yaprakları arasında yavrular için mükemmel bir saklanma alanı oluşturduğu için kullanır. Su yüzeyinde yüzdürülen tilki kuyruğu, büyük ve aç balıkların minik yavrulara erişimini rahatlıkla engeller.

Ayrıca yeni kurulmuş akvaryumlarda su dengesinin oturması için de kullanışlıdır. Hızlı gelişen bitkiler su kalitesini sağlamak için en doğal ve iyi yöntemdir.

Çok hızlı büyüdüğü için aquascaping için elverişli bir bitki türü değildir. Ayrıca ekimi esnasında, tıpkı bir yılbaşı ağacı gibi iğne yapraklarını dibe döker ve tasarıma zarar verebilir.

Orta değerde ve günde 8 saati aşmayacak ışık desteğiyle yetiştirilmek için uygundur. Fazla ışığa maruz kaldığında, boyuna çok fazla uzayacak ve iğne yapraklar arasında geniş boşluklar oluşarak şekli bozulacaktır.

Su içerisinde yüzecek şekilde kullanılması bu bitki için en el elverişlisidir. Kuma gömülmesi durumunda, kum altında kalan kısmı çürür ve bu da tüm bitkinin etkilenmesine ve kısa sürede ölümüne sebep olur.

Çoğaltmak oldukça kolaydır. Sağa sola doğru çıkan yeni dallar düzgünce kesilerek suya bırakıldığında yeni bitkilere dönüşecektir. Yeterli büyüklüğe eriştiğinde merkezdeki ana bitki de kesilerek çoğaltılabilir. Henüz minik bir bitkiyken merkezdeki en büyük dala müdahale etmemek daha iyi olabilir.

Japon balığı akvaryumları için çok uygun değildir, çünkü hem etçil hem de otçul olan Japonlar, açlık hissettikleri ilk anda bitkinizin iğne yapraklarını yemeye başlayacaktır. Buna rağmen bitkiniz uzun süre hayatını sürdürmeye yetecek güce sahip olsa da, bu durum çok uzun sürmeyebilir.

Japon balıkları dışında çoğu tatlı su balığı ile aynı akvaryumda rahatlıkla bakılabilir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Related Posts