Akvaryum Bitkileri

CABOMBA

Cabomba akvaryumlara çok yakışan, hızlı büyüyen ancak narin bir bitkidir. Bolca ışık görmek ister. Işık görmeyen bölümleri sararma tehlikesindedir. Bu nedenle birbirine çok yakın şekilde veya kökleri birbirine bağlayarak dikmemek gerekir. Aralarında yapraklarının yeterince salınacağı ve ışığın iletilebileceği kadar boşluk bırakılırsa, daha geniş ve yeşil bir gövdeye sahip olarak büyüyecektir.

Birbirinden ayrık, simetrik, ince yaprakları çok dikkat çekici güzelliktedir. Bu nedenle akvaristler tarafından çok sık tercih edilir.

Hızlı büyüyen bir bitki olduğu için sık sık budamak gerekir. Budadığınız parçaları yeniden kuma ekerek çoğaltabilirsiniz. Sadece bir kaç ayda tüm akvaryumunuzu sarabilir 🙂 Akvaryumunuzda yeterli oranda Cabomba olduğuna inandığınız durumda, az ışık ve besin almış olmasından kaynaklı daha güçsüz bölümlerini budadıktan sonra, yeniden ekim yapmayarak istediğiniz oranı koruyabilirsiniz.

Daha çok gövdesinden sudaki eriyik elementleri alarak beslenir. Eğer akvaryumunuzda Cabomba besliyorsanız; karbondioksit, lav kayaçları ve yeterli ışık kombinasyonu ile mükemmel sonuçlar elde edersiniz.

Cabomba’lar 140 cm uzunluklara ulaşabilir 🙂 İyi beslenen türleri akvaryumunuzda bir günde 2cm’ye kadar uzarlar. Su yüzeyine ulaştıktan sonra bazı türleri suyun dışına çıkarak uzamaya devam edebilir (buna uygun olarak bitkiye yön ve yerleşim vermeniz durumunda). Veya su yüzeyine ulaştıktan sonra, yüzeyle aynı seviyede kalacak şekilde yatay düzlemde uzamaya devam edebilir.

Cabombaceae familyasından olan, doğada sakin sularda bulunan Cabomba’ların Caroliniana, Aquatica, Furcata olmak üzere 3 adet alt türü de bulunur. Furcata, içlerinde bakımı en zor olan türdür. Hem akvaryumcularda daha az görebileceğiniz, hem de ancak uzman akvaristler tarafından yetiştirilebilen bu tür, diğerlerinden farklı olarak kırmızı-turuncu-mor yapraklara sahiptir. Diğerlerinden farklı olarak çok daha fazla ışığa ihtiyaç duyar -ki bu da standart ev akvaryumlarında pek bulunmayacak bir orandır. Ayrıca suyunun çok yumuşak olması ve mutlaka karbondioksitle desteklenmesi gerekir.

Cabomba Caroliniana:

Cabomba Caroliniana

Cabomba Aquatica:

Cabomba Aquatica

Cabomba Furcata:

Cabomba Furcata

Related Posts