Akvaryum Balıkları

JAPON BALIĞI (GOLDFISH)

Japon Balığı karakteri nasıldır?

Japon balığı barışçıldır. Çok iştahlıdır, doyduğunu anlayamaz ve asla durmaz.

Kendisinden çok küçük başka canlılarla aynı akvaryuma koymak doğru olmayacaktır. Örneğin cüce vatozunuzu japon balığınızın ağzında takılı kalmış halde yakalayabilirsiniz.

Kuyrukları çok gösterişli olduğu için diğer balıkların dikkatini çeker ve diğer balıklar tarafından kuyruklarının hırpalanması riski vardır. Bu nedenle agresif cinslerle aynı tanka koymayın. Bu cinsler örneğin; kılıçkuyruk, tetra grubunun bazıları ve ciklet grubunun tamamıdır.

Sazangiller familyasından bir türdür ve pullu bir balıktır. Anavatanı Çin‘dir. Fakat ülkemizde Japon balığı olarak bilinir. Oldukça yağlı bir gövdesi vardır. Bu nedenle çok düşük ısılarda bile yaşam sürebilir.

Mutasyon süs balığı olduğu için çok farklı ve akıl almaz çeşitleriyle karşılaşabilirsiniz. Teleskop, kesegöz, altınbaş, inci gövde, tül kuyruk bunlardan sadece bir kaçıdır.

Yeni akvaristlerin en kolay bakabileceği balık türüdür. Oldukça dayanıklıdır ve izlemesi çok zevklidir. Yem için yapmayacağı hiçbir şey yoktur. Her defasında su yüzeyine çıkarak neredeyse konuşacakmışcasına heyecanla ağzını açıp kapatan japon balığınızla bağ kurmayı mutlaka başaracaksınız.

Japon akvaryumu nasıl olmalı?

japon_tank2_sutopya

  • Sanılanın aksine fanusta yaşamaması gereken bir balık türüdür. Bol oksijene ihtiyacı vardır. Gövdesi ve uzun kuyruğu nedeniyle geniş alana da ihtiyaç duyar.
  • Uygun ve sağlıklı bakılabildiğinde insan kafası büyüklüğüne ulaşabilirler. Japon balığınız büyüdükçe tankını da büyütmeniz gerekecektir.
  • Japon balığı akvaryumun orta ve taban kısmında vakit geçirir. Yem almak ve dikkat çekmek dışında su yüzeyine pek çıkmazlar.
  • Taban malzemesi olarak midye kırığı ya da quartz parçaları, yani iri taneli kum seçmelisiniz. Çünkü sürekli tabandaki kumları ağzına alıp geri atmayı severler. Bu nedenle kumun çok ince olmaması gerekir.
  • Japon balığınızın sık sık suyunu değiştirmeniz onların hoşuna gidecektir. 2-3 günde bir dip çekimi yapıp, taze su eklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yağlı bir vücut yapısına sahip oldukları için suyu da diğer balıklara oranla daha fazla bulandırma kapasitesine sahiptirler.
  • Japon balığı akvaryumunda filtrasyon çok önemlidir. Sürekli yem yiyen, kum karıştıran ve çok sık dışkılayan bir balıktır. Farklı yaklaşımlar vardır fakat bizim önerimiz, boyutuna uygun güçte bir dış filtre kullanmanız.
  • Genelde akvaryumların güneş görmemesi gerekir. Fakat japonlarda durum biraz farklıdır, çünkü japon balıkları güneşe ihtiyaç duyarlar. Günün belli saatinde (2-3 saat) ışık alan bir yerde yaşamaları, balığınızın renklerinin daha canlı olmasını sağlayacaktır.

Japon balığı akvaryumunda hangi bitkilere bakılabilir?

Japon balığı ince yapraklı bitkileri yeme eğilimindedir. hem bitkinin yapraklarına zarar verebilir hem de yerken kökünü kumdan çıkartabilir. Bu nedenle sert yapraklı bitkileri tercih etmelisiniz.

Anubias, saz ve crypto gibi bitkiler uygun olacaktır.

Yüzmek için alana ihtiyaç duyan hareketli balıklar oldukları için çok fazla bitki ile akvaryumu doldurmamak gerekir.

Japon balığı nasıl beslenir?

Hem etçil, hem de otçuldur.

Ne verseniz yiyebilirler. Bu nedenle yemleme oranını iyi ayarlamalısınız.

Çok yer, çok dışkılar ancak en büyük problemi sık sık kabız olmasıdır. Bunu önlemek için belirli aralıklarla haşlanmış ıspanak, haşlanmış bezelye gibi aroması olmayan haşlanmış sebze besini verilebilir. Ayrıca belirli dönemlerde de bir günlüğüne yemlemeye ara vererek sindirim sistemlerinin rahatlatılması sağlanabilir. Haşlanmış bezelye kabuğundan çıkarıldıktan sonra parçalanarak suya atılmalıdır.

Yemleme esnasında size türlü numaralar yapacaktır. Japon balığının en keyifli anlarından biri budur.

Japon balığım hasta mı, nasıl anlarım?

Balığınızın üzerinde beyaz veya farklı renklerde ona ait olmayan kabartılar ya da noktalar görüyorsanız, gözlerinin üzerinde perde farkettiyseniz, daha az hareket ediyor ve çoğunlukla yüzmeden duruyorsa, daha az yem yiyor ya da hiç yemiyorsa japon balığınız hastalanmış olabilir. Bazı hastalıklarda kuyruklarında ve yüzgeçlerinde hareketini kısıtlayacak parçalanma ve yırtılmalar görülebilir. Bazen de balığınızın hasta olduğunu karın bölgesindeki şişlik ve pulların gerilmesinden veya balığınızın renk değişiminden anlayabilirsiniz.

Ani ısı değişimleri, çeşme/musluk/şebeke suyu kullanımı, fazla yemleme, iyi bir filtrasyonun olmaması ve bakteriyel hastalıklar (losyonlu, parfümlü, vb ellerle akvaryuma müdahale etmek veya zararlı maddelerin tankınıza bulaşmasından kaynaklı bakteri oluşumları), yeni alınan başka bir balıktaki hastalığın balığınıza bulaşması gibi sebeplerden dolayı balığınız hastalanmış olabilir. Hastalığın belirtisine göre uygun ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Japon balığınız ters yüzüyor, daha az dışkılıyor ya da hiç dışkılamıyor, karnı şiş ve düzensiz yüzüyorsa büyük ihtimalle kabızlık problemi çekiyordur. Müdahale etmezseniz balığınızı kaybedebilirsiniz. Mutlaka haşlanmış ıspanak veya bezelye ile belirli periyotlarda yemlemeli, bazı günlerde de (haftada bir) hiç yem vermemelisiniz.

Japon balığım dişi mi, erkek mi nasıl anlarım?

Japon balığının cinsiyetini anlamak çok kolay değildir. Çok net ve belirgin özelliklerle ayrılmazlar.

Bir kaç ayırt etme yöntemi vardır ancak az sayıda japon balığına sahipseniz aradaki bu farkları ayırt etmeniz mümkün olmayabilir..

Örneğin, dişi japonların anüsü dışarı çıkık, erkeklerin ise içeri doğru giriktir. Aynı cins japonlardan erkek olanın gövdesi biraz daha uzun dişi olanın gövdesi ise daha geniş olabilir.

Çiftleşme döneminde daha belirgin farklılıklar göstermeye başlarlar, ancak çiftleşebilmesi için oldukça büyümesi ve çok büyük bir tankta bakılıyor olması gerekir. Standart ev koşullarında japon balıklarından yavru alabilmeniz pek mümkün değildir. Bu nedenle yalnızca çiftleşme ve yumurtlama dönemi belirginleşen cinsiyet farklılıklarına çoğu akvarist hiç bir zaman tanık olmayabilir.

Related Posts