Akvaryum Balıkları

DİSKUS BALIĞI (DISCUS)

Discus Balığı karakteri nasıldır?

Narin, hassas ve oldukça gösterişli bir balıktır. Anavatanı Güney Amerika olan bir chiclid türüdür. Doğal yaşamlarında Amazon’un sığ sularında büyük gruplar halinde yaşarlar, bu nedenle akvaryumda da grup olarak bulunmaları onları mutlu edecektir. 

Renkleri ve biçimi ile çok göz alıcıdır. En gösterişli tatlı su akvaryumu balığıdır.

Çok akıllıdırlar ve sahibini tanırlar. 7-8’inci ayın sonunda elden yem yemeye bile başlayabilirler.

Isı ve sudaki diğer değişimlere karşı hassaslar. Çoğu akvarist discus bakmanın bu nedenle zor olduğunu düşünebilir. Ancak ihtiyaçlarını anladığınızda, su ısısını sabit tuttuğunuzda, bol bol dip çekerek suyu tazelediğinizde hastalanma riski azdır. Profosyonel bakıma ihtiyaç duyarlar bu nedenle ilk kez akvaryum kuracaklar için doğru cins olmayabilirler 🙂

Normalde, kendi türüyle birlikte bakıldığında barışçıl bir balıktır ancak yumurtlama döneminde onu tanıyamayabilirsiniz çünkü çok agresif hale gelebilir.

Discus akvaryumu nasıl olmalı?

Küçük bir tankta yaşamamalı. Renklerini almış, satış boyunda 4-5 adet discus 50x50cm civarı bir akvaryumda 1 yıl kadar bakılabilir. Ardından akvaryumu büyütmek gerekir.

Discus akvaryumun her bölgesini kullanır. Bu nedenle izlemesi de çok zevklidir.

Akvaryum camına dokunulması hoşuna gitmez, strese girer. Su ısısı değişimlerinde rengi kaybolup griye dönebilir. Yüksek sıcaklık sever (26-30 derece arası).

Bitkili akvaryumlar stresini azaltır. Kütük, dal ve köklerin aralarına saklanmayı severler. 

Başka türde balıklarla yaşamaktan çok hoşlanmazlar, küçük tetra veya neon’ları yutarlar. Yavru balıklara acımazlar 🙂 Kendi boyutlarında başka bir türle de agresif olurlar.

Kendi grubu arasında hiyerarşi kovalamacaları olabilir. Dolayısıyla dekorasyonun sade olması daha uygun olur. Sivri ve keskin köşeleri olan dekorasyon öğeleri kullanılmamalıdır.

Taban kumu iri taneli, bakteri üretmeyecek bir kum türü olabilir. Quartz parçaları gayet uygundur.

Discus balığı akvaryumunda hangi bitkilere bakılabilir?

Discus’lar etçil balıklar oldukları için bitkilere zarar vermezler. Onların yaşam alanı için gereken yüksek sıcaklıkla yaşayabilen tüm bitkilerle birlikte bakılabilirler. Örneğin anubias, crypto, echinodorus gibi sert yapraklı bitkiler olabilir.

Discus nasıl beslenir?

Etçil balıklardır. Discus’lar için hazırlanmış olan kuru protein yemi dışında mutlaka canlı yem verilmelir (haftada bir). Genellikle günde bir kez beslenir fakat Sutopya’da balıklarımızın günlük yem miktarını 2 ya da 3’e bölerek günün farklı zamanlarında tekrar beslemeyi seviyoruz ve balıkların da bu şekilde daha mutlu olduğunu düşünüyoruz 🙂

Discus balığım hasta mı, nasıl anlarım?

Balığınızın üzerinde beyaz veya farklı renklerde ona ait olmayan kabartılar ya da noktalar görüyorsanız, gözlerinin üzerinde perde farkettiyseniz, daha az hareket ediyor ve çoğunlukla yüzmeden duruyorsa, daha az yem yiyor ya da hiç yemiyorsa discus balığınız hastalanmış olabilir.

Bazı hastalıklarda kuyruklarında ve yüzgeçlerinde hareketini kısıtlayacak parçalanma ve yırtılmalar görülebilir. Bazen de balığınızın hasta olduğunu karın bölgesindeki şişlikten ve pulların gerilmesinden veya balığınızın renk değişiminden anlayabilirsiniz.

Ani ısı değişimleri, çeşme/musluk/şebeke suyu kullanımı, fazla yemleme, iyi bir filtrasyonun olmaması ve bakteriyel hastalıklar (losyonlu, parfümlü, vb ellerle akvaryuma müdahale etmek veya zararlı maddelerin tankınıza bulaşmasından kaynaklı bakteri oluşumları), yeni alınan başka bir balıktaki hastalığın balığınıza bulaşması gibi sebeplerden dolayı balığınız hastalanmış olabilir. Hastalığın belirtisine göre uygun ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Discus balığına has, “hole in head” (kafada delik) adlı bir hastalık vardır. Belirtileri beyaz jelimsi dışkı, iştahsızlık, renkte kararma şeklinde görülebilir. Parazitsel bir hastalıktır. Bunu engellemenin en iyi yolu rutin su değişimidir.

Discus balığım dişi mi, erkek mi nasıl anlarım? 

Ayırt etmek çok zordur. Ancak eşleşme ve yumurtalama dönemlerinde ayırt edilebilir.

Related Posts