Akvaryum Balıkları

BETA BALIĞI (BETTA FISH)

Beta Balığı karakteri nasıldır?

Her ne kadar dövüş balığı ya da kavgacı siyam balığı gibi isimler takılmış olsa da, elverişli şartlarda olcukça sakin ve huzur verici bir balıktır Beta balığı. Bölgeci balıklardır. Yaşadıkları alanda kendilerine ait bir bölgeleri olsun isterler. Bu bölge onun yuvasıdır ve diğer balıklar bu bölgeye girdiğinde agresifleşebilir. Kendisinden çok daha büyük boyutta balıklara bu nedenle kafa tuttuğu görülmüştür 🙂

Akvaryumcularda satılan betalar, daha uzun yüzgeçleri, canlı renkleri, güzel kuyrukları ve iriliğinden dolayı genellikle erkek betalardır. Erkek beta daha fazla tercih edilen cinstir. Erkek beta başka bir erkek beta ile aynı tankta yaşayamaz. Biri, diğerinin bölgesine giren erkek betayı saf dışı bırakacaktır.

Aynı tankta bir çok dişi betaya aynı anda bakabilirsiniz. Dişi beta hemcinslerine ve diğer bazı ırklara karşı barışçıldır. Fakat akvaryumunuzdaki karides veya yavru balıklarınıza zarar verecektir. Ayrıca ciklet türüyle de anlaşamaz. Boyutu küçük, minik ve hareketli olan her şeyi yeme eğilimindedir.

Eğer beta balığına karma bir akvaryumda bakacaksanız, mutlaka birlikte yaşayacağı diğer ırk ve canlılar hakkında bilgi edinmelisiniz.

Sutopya olarak önerimiz; erkek betanın tek, dişi betanın ise kendi ırkıyla karma şekilde bakılmasıdır.

Beta akvaryumu nasıl olmalı?

Akvaryumcularda çok küçük alanlarda ve fanuslarda, hatta bazı yerlerde ne yazık ki bardak ya da kadehlerde satılıyor olan beta balığının aslında kendisini huzurlu hissetmesi için önerimiz onu minimum 10-15lt’lik bir tankta beslemenizdir.

Dingin suları sever.

Suyu hareketlendiren iç filtre sistemi kurulu bir akvaryumda suyun akışından rahatsız olacaktır.   Şelale tipi filtre kullanımı beta balığınız için uygun olacaktır. Fakat akvaryumun hacmi ile filtrenin gücü arasındaki dengeyi kontrol etmek gerekir. Küçük bir akvaryuma çok güçlü bir şelale tipi filtre takarsanız, yine su fazla hareketleneceği için balığınız sürekli yüzecek ve yakın zamanda yorgun düşecektir.

Beta balığı akvaryumunda hangi bitkilere bakılabilir?

Beta balığınız için düzenleyeceğiniz akvaryumda karbondioksit sistemi kurmayı planlamıyorsanız, bakabileceğiniz bitkiler; Cüce Anubias türleri veya Cüce Javamoss’lar, Cabomba, Elodea olabilir.

Beta balığı ışığı çok sevmez. Ona saklanabileceği bir yer oluşturmazsanız filtrenin dibinde asılı halde bulabilirsiniz. Kimi zamanlarda saklanmak isteyecektir.

Önerimiz kökü bu saklanma alanları için, organik olması ve diğer faydaları nedeniyle  Mangrov Kökü kullanmanız. Mangrov kökünü alırken daha önceden kaynatılmış olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Önceden kaynatılmamış kök alırsanız 5-6 saat kaynatmanızı tavsiye ederiz. Bir kaç gün de bu suda bekletilebilir. Bu esnada salınım yapacaktır. Ardından duru suyla iyice yıkadıktan sonra akvaryumunuzda kullanabilirsiniz. Zaten eğer Mangrov kökünüz işlem görmemişse suya attığınızda batmayacaktır. İşlem görüp görmediğini buradan ve suya yapacağı renk salınımından anlayabilirsiniz.

İşlem görmüş Mangrov kökünü yosunlarla birleştirip farklı yuva dekorasyonları yapabilirsiniz. Bu yuva beta balığınızın hoşuna gidecektir.

Beta Balığı bakımı

Beta balığı ani hava sıcaklığı değişimlerinden çabuk etkilenir. Kalorifer üzeri veya peteklerine çok yakın bölgeler, pencere önleri ya da günün belirli bir saati direkt güneş alan bölgeler seçilmemelidir. Akvaryumu pencere önünde tutarsanız hem akvaryumunuz yosunlanır, hem de ısı değişiminden ötürü balığınız hastalanabilir.

Normal oda sıcaklığında ısıtıcı kullanmadan yaşayabilirler.

Beta balığı nasıl beslenir?

Beta balıkları etçildir. Protein ağırlıklı beslenirler. Haftada bir gün yosun ağırlıklı bitkisel besinler sindirim sistemini rahatlatır. Ayda bir haşlanmış ıspanak verilebilir. Günde bir kez beslenmesi idealdir. Bağ kurmak için, günlük miktarı 3 eşit parçaya bölüp gün içinde farklı saatlerde de besleyebilirsiniz.

Balığı yemleme esnasında yemi azar azar vermelisiniz. Farklı besin değerlerinde yemler bulunuyor ancak ortalama bir günlük yem miktarı bir beta balığının boyutunun yaklaşık 10’da 1’i kadar olabilir.

Beta balığım hasta mı, nasıl anlarım?

Balığınızın üzerinde beyaz veya farklı renklerde ona ait olmayan kabartılar ya da noktalar görüyorsanız, gözlerinin üzerinde perde farkettiyseniz, daha az hareket ediyor ve çoğunlukla yüzmeden duruyorsa, daha az yem yiyor ya da hiç yemiyorsa beta balığınız hastalanmış olabilir. Bazı hastalıklarda kuyruklarında ve yüzgeçlerinde hareketini kısıtlayacak parçalanma ve yırtılmalar görülebilir. Bazen de balığınızın hasta olduğunu karın bölgesindeki şişlik ve pulların gerilmesinden veya balığınızın renk değişiminden anlayabilirsiniz.

Ani ısı değişimleri, çeşme/musluk/şebeke suyu kullanımı, fazla yemleme, iyi bir filtrasyonun olmaması ve bakteriyel hastalıklar (losyonlu, parfümlü, vb ellerle akvaryuma müdahale etmek veya zararlı maddelerin tankınıza bulaşmasından kaynaklı bakteri oluşumları), yeni alınan başka bir balıktaki hastalığın balığınıza bulaşması gibi sebeplerden dolayı balığınız hastalanmış olabilir. Hastalığın belirtisine göre uygun ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Beta balığım dişi mi, erkek mi nasıl anlarım?

İri, uzun yüzgeçli ve uzun kuyruklu ve gösterişli olan cins erkektir. Akvaryumcularda genellikle görülen beta cinsleri erkektir. Dişi beta, erkek betanın yaklaşık yarısı boyutunda, daha kısa yüzgeç ve kuyruğu olan ve daha gösterişsiz olan cinstir. Erkeğe oranla daha az renk skalasına sahiptir.

Related Posts